Truck & Business » Expert Talk

 

úterý, 2. října 2018

Zneužití tankovacích karet

Zneužití tankovacích karet

Odpovídá:

Václav Kladiva
obchodní zástupce společnosti S24

 
1

Jaká je dostupnost čerpacích stanic AS24 a jaké jsou možnosti čerpání AdBlue a CNG?

S AS24 máte možnost tankování pohonných hmot v Evropě na více než 800 čerpacích stanicích AS24 a více než 12 000 partnerských stanicích. Síť čerpacích stanic AS24 se neustále rozšiřuje podle potřeb zákazníků. Je zaměřena hlavně na kamionovou dopravu, ale naše služby mohou využít i menší nákladní vozidla, případně dodávky. V dnešní době moderních agregátů je samozřejmostí na stanicích čerpání AdBlue. V tuto chvíli má AS24 pokryto více než 600 čerpacích stanic tímto produktem. Ohledně vaší otázky týkající se alternativních paliv. V rámci neustálé inovace AS24 mění své nabídky, zejména pokud jde o rozvoj dostupnosti CNG. Je to síť, která se rychle rozvíjí. Aktuálně provozujeme 9 stanic pro CNG ve Francii a zvažujeme otevření dalších stanic v Německu a Belgii.

 
 
2

Na nedávné konferenci věnované kamionové dopravě jsme vyslechli vaši přednášku o zneužívání tankovacích karet. Odkud se „rekrutuji“ hlavní podvodníci?

Bohužel, jak se říká: „Příležitost dělá zloděje.“ V nejužším a každodenním kontaktu s tankovací kartou jsou řidiči, a právě pozice řidiče často bývá, „ať už úmyslně či nikoli“, nejčastější příčinou zneužití tankovací karty. Nejčastější cestou zneužití tankovací karty je, že řidič tankovací kartu za úplatu nechá okopírovat obsluze, nebo se na podvodu domluví s někým dalším, komu nechá kartu okopírovat, součástí dohody musí být vždy PIN. Vlastní krádež čipové karty AS24 není problém v případě, že u karty není uložen PIN kód. Což se bohužel občas stává. V žádném případě by řidič neměl nechávat PIN u karty. Pokud je PIN kód ponechán u karty, má to zloděj velmi snadné. Zabezpečení tankovacích karet je srovnatelné s bankovní kartou a pravidla pro správu těchto karet jsou také stejná. Při dodržování základních bezpečnostních pravidel je možné zneužití karet výrazně snížit. kód konkrétní tankovací karty. Dalším častým důvodem je krádež karty.

 
 
3

Jak se účinně bránit proti zneužití tankovacích karet?

Problémy se zneužitím tankovacích karet jsou bohužel poměrně časté, ale prostředků, jak se bránit, je několik. V první řadě je rozhodující typ karty – dnes se za nejbezpečnější řešení považují čipové tankovací karty se standardy zabezpečení EMV. V síti AS24 se za tři roky používání čipových karet s těmito standardy zabezpečení velmi osvědčilo. Dalšími prostředky mohou být různá omezení a nastavení limitů na kartu. Ve firmě AS24 si může majitel dopravní společnosti aktivně upravovat denní limity nebo vícedenní limity na kartách, může určit jen konkrétní státy, ve kterých nechá řidiče tankovat. Samozřejmostí je volba produktů, ať už je to nafta, mýto nebo další doplňkové služby.

 
 


 
 

Archiv témat

 1. Vývoj vozového parku se zaměřením na vozidla s alternativním pohonem
 2. Současná úroveň výuky na středních a vysokých školách
 3. Převádění toků zboží ze silnice na železnici
 4. O problémech mezinárodní kamionové dopravy současnosti
 5. Jak zvýšit bezpečnost na českých dálnicích
 6. Konference SpeedChain 2016
 7. CNG v dopravě
 8. Technická zdatnost řidičů z povolání
 9. Doručování zásilek dnes a zítra
 10. Integrace Volvo a Renault Trucks
 11. O Asociaci dopravních psychologů
 12. Kombinovaná doprava v praxi

 
 

Komentáře k článku

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve příhlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@truck-business.cz