Vývoj vozového parku se zaměřením na vozidla s alternativním pohonem  |  Expert Talk  |  Truck & Business

     
 

Truck & Business » Expert Talk » Vývoj vozového parku se zaměřením na vozidla s alternativním pohonem

Vývoj vozového parku se zaměřením na vozidla s alternativním pohonem

 

čtvrtek, 30. listopadu 2017

 Vývoj vozového parku se zaměřením na vozidla s alternativním pohonem

Vývoj vozového parku se zaměřením na vozidla s alternativním pohonem

Odpovídá:

Ing. Josef Pokorný, tajemník Svazu dovozců automobilů

 
1

Z jakého zdroje SDA čerpá při zpracování statistik registrací nových vozidel a jaké změny připravuje pro příští rok?

Svaz dovozců automobilů využívá od roku 2004 údaje o nových registracích vozidel z Centrálního registru vozidel Ministerstva dopravy. S využitím podkladů pro tisk Technických průkazů jednotlivých dovozců jsou korigovány případné chybné záznamy či nepřesnosti. Portál SDA tedy již čtrnáctým rokem publikuje zpracované a podle různých kritérií tříděné informace o prvních registracích silničních vozidel, které bohužel, na rozdíl od jiných evropských zemí, stát nezajišťuje. Ze statistických informací vyplývá mnoho zajímavých údajů, například jak se mění poměr registrací nových a ojetých vozidel ze zahraničí nebo preference určitého segmentu vozidel. V souvislosti s nastupujícím příchodem nových technologií v oblasti pohonů a paliv připravujeme pro příští rok přesnější třídění vozidel podle využívaného paliva a hybridního pohonu. Zpracované údaje jsou na našich stránkách veřejně dostupné.

 
 
2

Jednou z významných motivací ke zvýšení prodeje vozidel s alternativním pohonným systémem jsou daňové úlevy. Jaký vývoj lze očekávat v této oblasti?

Česká republika má v oblasti podpory vozidel s alternativními pohony zpoždění oproti jiným evropským státům. Vláda přijala v říjnu roku 2015 Národní akční plán čisté mobility, který v postupných etapách umožňuje vypisování podpůrných programů. Týká se jak podpory vlastních vozidel, tak i infrastruktury, která je pro provoz alternativních paliv nezbytná. Prozatím je však reálný dopad vládních programů na větší zájem o vozidla s alternativními palivy nízký. Česká republika má v porovnání se západními zeměmi nízkou úroveň zdanění vozidel, proto je prozatím omezený prostor zajistit silnou motivaci zákazníků v této oblasti. Zejména s budoucím rozvojem elektromobility jsou však finanční nástroje nezbytné, aby Česká republika byla připravena na tyto technologie z hlediska infrastruktury a umožnila snadný přechod na vozidla s nízkou úrovní škodlivých emisí. V roce 2017 je registrace elektromobilů v ČR pouhé 0,1% celkových registrací, zvýšila se registrace hybridních vozidel, oproti roku 2016 na dvojnásobek dosahující nyní 1% celkových registrací.

 
 
3

Můžete porovnat registrace elektromobilů v ČR a ve světě, resp. v Evropě?

V prvních devíti měsících roku 2017 bylo registrováno v ČR pouhých 234 elektromobilů, což je 0,11% celkového počtu registrovaných osobních automobilů. Evropský průměr je 0,5%, nejvyšší podíl přírůstku elektromobilů je v Norsku (téměř 30%), které však není členem EU a má větší prostor pro nastavení daňových zákonů ve prospěch elektromobility. Ze zemí EU má největší podíl registrací elektrických automobilů Holandsko – 6%. Na opačném konci je jsou východní státy, ale například i Itálie s 0,2% registrací elektromobilů. Obecně se však dá říci, že státy s vyšším hrubým domácím produktem na obyvatele mají o něco vyšší podíl elektromobilů, další roli hrají konkrétní státní finanční nástroje. V ČR však naproti tomu nelze opomíjet vysoké stáří vozového parku, které je výrazně za evropským průměrem. Nástroje na podporu elektromobility by měly být ruku v ruce s dalšími opatřeními, které budou motivovat vyřazování přestárlých vozidel z registru. Například dovoz vozidel starších patnácti let se za poslední roky dostal ze 2% na současných 17%, což obnově vozového parku rozhodně nepřispívá.

 
 


 
 
 

Komentáře k článku

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve příhlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@truck-business.cz