MAN OptiView  |  Truck produkt  |  Aktuality  |  Truck & Business

     
 

Truck & Business » Aktuality » Truck produkt » MAN OptiView

MAN OptiView

 
man-0

pátek, 11. února 2022

Všichni dominantní výrobci nákladních vozidel postupně uplatňují u svých vozidel nové dokonalejší systémy, jejichž cílem je další zvyšování komfortu, bezpečnosti, hospodárnosti a dalších sledovaných parametrů, které zvyšují atraktivnost nabízených vozidel. Některé systémy (v našem případě náhrada konvenčních zpětných zrcátek kamerami) se objevují dříve u jedné značky, jiné mají premiéru u konkurence. Obvykle však určité „zpoždění“ s sebou přináší další zdokonalení daného systému. Tak je tomu i v případě kamerového systému OptiView, který se v nabídce vozidel MAN objevil na sklonku loňského roku ve velmi důmyslném provedení.

 

Kamery místo zpětných zrcátek
Hlavním úkolem systému OptiView je prevence dopravních nehod. OptiView dramaticky snižuje riziko situace, kdy řidiči nákladních vozidel přehlédnou ostatní účastníky silničního provozu. Zorné pole systému totiž zviditelní slepá místa na straně řidiče i spolujezdce, což pomáhá chránit například cyklisty projíždějící městy nebo chodce na čerpacích stanicích. Tento asistenční systém ale samozřejmě i garantuje větší vizuální komfort řidiče a více bezpečnosti ve složitých situacích během jízdy. Shrnuto a podtrženo: Nový asistenční systém zlepšuje výhled a zároveň zvyšuje bezpečnost i ostatních účastníků silniční dopravy.

Soustava pěti kamer
OptiView zcela nahrazuje konvenční vnější zpětná zrcátka a místo nich pracuje s pěti kamerami. Dvě – jedna širokoúhlá a jedna pro snímání blízkých předmětů – jsou umístěné na obou stranách nad rámem dveří a nahrazují vnější zpětná, širokoúhlá a blízkopohledová zrcátka. Pátá kamera, umístěná na A-sloupku na straně spolujezdce, nahrazuje přední zrcátko a slouží k monitorování těsného prostoru před vozidlem. Boční kamery jsou chráněny před stříkající vodou a mají i automatický systém vyhřívání, pokud teplota klesne k 0°C. Dají se i manuálně sklopit a jsou odstíněné proti rušivému osvětlení, např. když je slunce nízko, nebo od světel protijedoucích vozidel. 

Velký HD displej
Obraz bočních kamer se přenáší na dva na výšku orientované displeje uchycené v interiéru na A-sloupcích. Oba mají vysoké HD rozlišení (1920 x 1080 pixelů), ten vlevo má velikost 12“, monitor na straně spolujezdce pak dokonce 15“, což kompenzuje větší vzdálenost od řidiče. Jas a kontrast lze podle potřeby nastavit buď ručně prostřednictvím ovládacího modulu na dveřích, nebo ho nastavuje automatika v závislosti na intenzitě okolního osvětlení. Ovládací modul se nachází ve dveřích na straně řidiče a je podobný tomu u konvenčních zrcátek. U systému OptiView se však pomocí tlačítek a ovládacího prvku provádí ruční nastavení displejů - nastavuje se délka konce jízdní soupravy, resp. vozidla, šířka a lze i přepínat zobrazení na displeji.

Tři režimy zobrazení
Systém MAN OptiView dokáže generovat tři různé druhy obrazu z kamer, což řidiči zajišťuje ideální přehled v každé situaci. Přepínání mezi jednotlivými režimy zobrazení na displejích uvnitř vozidla je řízeno automaticky v závislosti na směru jízdy, rychlosti jízdy a úhlu natočení volantu. Nastavovat optimální režim lze i ručně prostřednictvím ovládacího modulu.

Doplňkové funkce
Jedna z několika doplňkových funkcí nového systému přispívá k bezpečnosti během přestávek. V tomto módu může řidič z interiéru kabiny kontrolovat okolí vozidla když odpočívá. K dispozici má širokoúhlé zobrazení na obou displejích a také záběr přední kamery na displeji mediálního systému. To se hodí zejména v noci, kdy jsou závěsy na oknech zataženy a díky systému OptiView lze monitorovat podezřelé pohyby kolem vozidla. Monitorovací režim lze aktivovat ovládacím modulem u spodního lůžka kdykoliv – i vleže.

Určeno pro nové zákazníky
MAN Truck & Bus Czech Republic s.r.o. uspořádal pro více než dvě stovky svých zákazníků akci, která do České republiky poprvé přivezla nový digitální kamerový systém. Road show zavítalo v únoru do tří největších dealerství sítě MAN Truck & Bus, a to postupně do Čestlic, Postřižína a do Rousínova. V rámci akce byli účastníci seznámeni s dalšími technickými inovacemi připravenými pro letošní rok. Po ní následovaly demo jízdy. K dispozici byla dvě vozidla – souprava složená z tahače MAN TGX a návěsu s posuvnou podlahou Langendorf a distribuční MAN TGL.

Ocenění pro OptiView
OptiView se v nabídce všech typových řad MAN TGL, TGM, TGS a TGX jako nepovinná výbava objevil v rámci nového modelového roku vloni v říjnu a záhy obdržel prestižní Evropskou cenu za udržitelnost v oblasti dopravy 2022 v kategorii Asistenční systémy.

Napsal: Vlastík

 
 

Související články

 

Komentáře k článku

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve příhlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@truck-business.cz