Truck & Business » Aktuality » Truck produkt » Nová technologie eliminující slepá místa ve zkušební fázi

Nová technologie eliminující slepá místa ve zkušební fázi

 
volvo-2

pátek, 10. října 2014

Společnost Volvo Trucks vyvinula novou technologii, která může výrazně snížit riziko nehody způsobenou špatnou viditelností v zorném poli. Ta umožňuje provádět sken všeho, co probíhá v okruhu 360 stupňů kolem vozidla. Podobně jako to dokáže lidská mysl, dokáže vozidlo interpretovat své okolí a navrhovat řešení, aby se vyhnul jakékoli nehodě. Tato technologie je nyní ve zkušební fázi a na trh se může dostat do pěti až deseti let.

 

Výzkum společnosti Volvo Trucks prokazuje, že omezená viditelnost je v Evropě hlavní příčinou těžkých nehod nákladních vozidel s nechráněnými uživateli silnic. Takové nehody mohou být potenciálně výrazně omezeny pomocí nové technologie vyvinuté společností Volvo Trucks ve spolupráci se společností Volvo Cars. Technologie je výsledkem unikátního výzkumného procesu nazvaného Non-Hit Car and Truck (nenarážející osobní a nákladní vozidlo). Nechránění účastníci silnic, jako chodci a cyklisté, jsou zvláště zranitelní v městských oblastech, v nichž se pohybuje mnoho rozměrných vozidel. Úplně poprvé je nyní možné, aby vozidlo vidělo své kompletní okolí a poskytovalo řidiči informace o tom, jak se vyhnout nehodám. Tyto informace získává technologie pomocí snímačů, radarů a kamer rozmístěných kolem vozidla. Pokud řidič navrhované akce neprovede, může být autonomně aktivován řídicí nebo brzdicí systém.

„Dnešní nákladní vozidla Volvo jsou konstruována tak, aby se slepá místa eliminovala. Přesto v situacích, k nimž dochází při reálném provozu, se snadno může stát, že si řidič nevšimne něčeho důležitého, jako například cyklisty blížícího se k vozidlu na straně spolujezdce. Nyní tento problém můžeme řešit a řidiči pomáhat, aby vnímal vše, co se děje kolem vozidla,“ říká ředitel pro bezpečnost produktů a dopravy společnosti Volvo Trucks Carl Johan Almqvist.Podle Carla Johana Almqvista může být technologie uvedena na trh během pěti až deseti let. Máme už pohromadě základní komponenty, ale potřebujeme mnoho dalšího testování, abychom se ujistili, že systém nemá chyby. Pokud tyto problémy dokážeme vyřešit, je beznehodová budoucnost nákladních vozidel už na dohled.“

 

Napsal: Tisková zpráva

 
 

Související články

 

Komentáře k článku

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve příhlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@truck-business.cz