První LNG kamion  v ČR má společnost Helicar a.s.  |  Truck manažer  |  Aktuality  |  Truck & Business

     
 

Truck & Business » Aktuality » Truck manažer » První LNG kamion v ČR má společnost Helicar a.s.

První LNG kamion v ČR má společnost Helicar a.s.

 
volvo-2

úterý, 18. února 2020

Společnost Helicar a.s. ve spolupráci s Volvo Truck ČR , Škoda Auto a.s. a GasNet uvádí historicky první vozidlo Volvo FM LNG registrované v ČR. Otevíráme tak novou kapitolu kamionové dopravy v České republice a tím jsme se zase o krok přiblížili k nízkoemisní dopravě jako takové.

 

Projekt LNG ve společnosti Helicar, a. s.  odstartoval  v březnu 2019 výběrem dodavatele potřebné techniky vhodné pro využití na dálkovou přepravu vozidel pro společnost Škoda Auto a.s.. Přestavba vozidla byla dokončena v lednu 2020 s uvedením do provozu v únoru 2020.

Souprava Volvo FM/FH LNG s přepravníkem Lohr 2.53 splňuje normu Euro 6 a výkonem i úsporou paliva se vyrovná vozidlům na naftu. Vozidlo Volvo FM/FH LNG může spalovat buď bioplyn (emise CO2 se v porovnání s naftou sníží až o 100 %), nebo zemní plyn (emise CO2 se v porovnání s naftou sníží o 20 %). Uvedené hodnoty uvádějí množství emisí vzniklé vlastním provozem vozidla a popisuje je parametr „tank-to-wheel” (z nádrže ke kolům).

V České Republice není momentálně žádný dotační program či podpora pořízení vozidla LNG. Oproti tomu podpora v jiných státech EU, jako např. V  Německu, Polsku či Slovensku dosahuje  až 23.000 EUR nebo 35% s ceny pořízení na každé nové vozidlo na LNG. Součástí podpory je i snížené mýto či spotřební daň.

Role společnosti GasNet v tomto projektu spočívá v dodání plnicí technologie, tedy čerpacího zařízení, které je umístěno v areálu VOLVO v Klecanech u Prahy právě pro potřeby Helicar, a. s.  Kromě samotné instalace a bezproblémového provozu čerpacího zařízení GasNet také zajistil nezbytné proškolení celého týmu, jak z hlediska bezpečnosti, tak správného postupu při tankování.

 
 

Související články

 

Komentáře k článku

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve příhlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@truck-business.cz