Situace se zakázkovou náplní se zlepšila  |  Truck & business 2 / 2024  |  Aktuální číslo  |  Truck & Business

     
 

Truck & Business » Aktuální číslo » Truck & business 2 / 2024 » Situace se zakázkovou náplní se zlepšila

Situace se zakázkovou náplní se zlepšila

 

středa, 19. června 2024

Jak vnímáte konkurenci ve vašem oboru, a to jak ze strany tuzemských tak i zahraničních subjektů? Odpovídá Petr Jirotka, manažer dopravy ESA logistika, Kladno.

 

Na přelomu let 2023 a 2024 zůstával nad celým oborem dopravy velký otazník. Nebylo zřejmé, zda bude stejně jako v roce 2023 nadále pokračovat slabá poptávka po dopravních službách, nebo se trh rozhýbe. Některé společnosti z oboru dopravy, které považujeme za přímou konkurenci, vsadily na pokračování trendu z roku 2023 a agresivně nabízely zákazníkům ceny mnohdy pod úrovní nákladovosti. My jsme na tyto tlaky v některých případech museli reagovat snižováním dopravních sazeb s ohledem na udržení spolupráce s našimi klienty. U dopravních firem v té době patrně často převládlo uvažování, že kvůli ztrátě zapříčiněné nedostatkem zakázkové náplně je potřeba získat určité přepravní objemy víceméně za jakoukoli cenu. To pochopitelně tlačilo zasmluvněné dopravní ceny směrem dolů a ve spojení s dlouhodobým růstem veškerých nákladů v dopravě ohrozilo ziskovost některých obchodních případů (i celých firem). Situace v květnu ukazuje, jak bylo takové uvažování mylné, alespoň co se týká vnitrostátní dopravy. Situace se zakázkovou náplní se zlepšila, počty přepravovaných jednotek rostou a může se stát, že důsledky tlaku na pokles cen z počátku roku ponese během letní sezóny většina firem z oboru.

Ve společnosti ESA logistika se nám potvrdila správnost našeho dlouhodobého přístupu, kdy se snažíme se zákazníky udržovat vztahy nejen s ohledem na jejich momentální ekonomickou výhodnost (i když to je pro mnohé samozřejmě nejdůležitější), ale i se zřetelem na kvalitu poskytovaných služeb, pružnost a otevřenost při řešení pozitivních i negativních situací.

Napsal: Redakce

 
 

Související články

 

Komentáře k článku

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve příhlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@truck-business.cz