Nová typová řada Volvo Trucks  |  Truck & business 3 / 2020  |  Aktuální číslo  |  Truck & Business

     
 

Truck & Business » Aktuální číslo » Truck & business 3 / 2020 » Nová typová řada Volvo Trucks

Nová typová řada Volvo Trucks

 
volvo-2

čtvrtek, 1. října 2020

Volvo Group Truck v Centru Klecany připravilo na čtvrtek 3. září pestré poučné kulturní odpoledne plné „švédských specialit“. V našem příspěvku se zaměříme však jen na jednu z nich – na vozidla. Všechny typové řady – Volvo FH, Volvo FH16, Volvo FM a Volvo FMX, které se na velkolepém setkání představily – jsou vybaveny novým digitálním přístrojovým displejem, který řidiči zprostředkuje důležité informace v konkrétních situacích.

 

Zkušení a zodpovědní řidiči si zakládají na schopnostech bezpečně ovládat vozidlo a mít plně pod kontrolou náklad i dopravní situaci. Právě na tuto skutečnost reaguje Volvo Trucks svými investicemi do vývoje pracovního prostředí a rozhraní v nákladních vozidlech nové generace, kde se řidiči mohou těšit na maximálně bezpečné, funkční a pohodlné pracoviště.

 

Slovo úvodem

Naše nová nákladní vozidla naplňují potřeby řidičů i autodopravců. Prostředí pro řidiče je nyní ještě atraktivnější a praktičtější, neboť rozvíjí tradiční charakteristiky Volvo, jako je ergonomie, pohodlí a bezpečnost, které spojuje s novými pokrokovými technologiemi a designem,“ komentuje Gustav Mårgård, generální ředitel společnosti Volvo Group Czech Republic.

 

Digitální přístrojový štít

Nový plně digitální přístrojový displej o velikosti 12" zprostředkuje řidiči rychlý přístup k informacím, aby se vyhnul potenciálně nebezpečným situacím a chybám. Vždy se zobrazuje doba řízení, což usnadňuje plánování jízdy s menším rizikem porušování předpisů. Praktickou funkcí je rozpoznávání dopravních značek, která upozorňuje řidiče kupř. na rychlostní omezení či zákazy předjíždění.

Prostřednictvím čtyř volitelných zobrazení si řidič může ještě před vyjetím snadno přizpůsobit obsah a vzhled hlavního přístrojového displeje. Zobrazení Hmotnost vozidla přináší informace o hmotnosti nákladu, celkové hmotnosti vozidla a zatížení jednotlivých náprav. Zobrazení Navigace zprostředkuje potřebné mapy. Pro toho, kdo dává přednost klasickém vzhledu přístrojového displeje, Volvo, je zde zobrazení Domů; chcete-li naopak zobrazovat pouze základní informace, je připraveno Soustředěné zobrazení.

 

Přidané užitečné doplňky

Řidiči přivítají klimatizování kabiny během parkování, ukazatel zatížení, sledování tlaku v pneumatikách a vlastní nastavení systému dynamického řízení Volvo.

Z dalších funkcí usnadňujících komunikaci a „kontakt“ s vozidlem jsou k dispozici Aplikace pro systém Android Auto, zrcadlící mobilní aplikace z telefonů Android, resp. Manuál pro řidiče, což je příručka s tipy pro řízení s informacemi o konkrétním nákladním vozidle. Uvedená funkce je připravena na budoucí aktualizace a je kompatibilní s mobilními aplikacemi od dalších subjektů mimo Volvo Trucks.

Hlavní přístrojový displej může být doplněn o intuitivně ovládaný boční displej o velikosti 9" pro komunikaci a další informace. S bočním displejem lze snadno propojit až osm kamer, přičemž na jedné obrazovce lze současně zobrazovat záběr až ze čtyř kamer. Informace na obou displejích jsou k dispozici ve více než 30 jazycích.

 

Méně stresu

Funkce zobrazované na přístrojovém displeji lze snadno ovládat pomocí nových, intuitivně seskupených spínačů na volantu, stejně tak jako přímo z přístrojového displeje, a na některých trzích i hlasovými příkazy. Funkce na bočním displeji lze rovněž ovládat přímo pomocí dotyků na obrazovce.

Nákladní vozidla s více poháněnými nápravami budou vybavena novou protiprokluzovou funkcí, která řidičům pomůže snadno a rychle zvládat potenciálně nebezpečné dopravní situace, ať již na silnici nebo v terénu. Závěr diferenciálu řidič snadno aktivuje pohybem páčky. O zvýšených trakčních schopnostech informuje digitální displej v přístrojovém štítu.

Další „protistresové“ funkce:

Multimediální přehrávač pro poslech audia prostřednictvím tuneru, připojení přes Bluetooth nebo USB.

Komunikace s možností připojit až dva mobilní telefony.

Informace o vozidle poskytující řidiči kupř. informace o časech, sledování tachografu na dálku nebo navigační funkce.

 

Ergonomie a výhled řidiče

Celý přístrojový panel byl navržen tak, aby zajistil dobrý přehled, a řidič tak mohl intuitivně a efektivně pracovat s informacemi bez zbytečného stresu. Přístrojový panel se pyšní praktickou a robustní konstrukcí z odolného materiálu, najdeme zde i praktické držáky nápojů, velkorysé úložné prostory a několik USB nabíjecích portů,“ říká Gustav Mårgård.

Volič rychlostních stupňů Volvo I-Shift zaujme novým praktičtějším a ergonomičtějším tvarem, který přispěl i k volnějšímu pohybu v kabině. Změny se týkají i programů řazení, které nyní zahrnují režimy Economy, Standard a Performance.

 

Prostornější kabiny

Volvo FM a Volvo FMX disponují novou kabinou, jejíž vnitřní objem se oproti minulosti zvětšil až o krychlový metr. To znamená ještě vzdušnější atmosféru, více pracovního místa a výrazně lepší přímý výhled, na němž má podíl i snížení křivky dveří. Obsluhu vozidla na trasách s častými zastávkami usnadňuje nízký a široký nástupní prostor se dvěma stupátky s vylepšeným protiskluzovým povrchem a osvětlením. Například při práci ve stavebnictví je celkem běžné, že řidič nastupuje a vystupuje z kabiny až 50krát denně.

Podobně jako u řady Volvo FH a Volvo FH16 disponuje nyní sloupek volantu funkcí nastavování sklonu pro ještě snazší úpravu polohy za volantem. Spodní lůžko ve spací kabině se posunulo o něco výše, takže se v něm pohodlněji sedí a současně se zvětšil úložný prostor. Novinkou v krátké kabině je 40litrový úložný prostor s vnitřním osvětlením.

Nová robustnější izolace kabiny znamená lepší ochranu před chladem, horkem i hlukem. Klimatizace řízená senzory je vybavená uhlíkovým filtrem a zajišťuje dobrou kvalitu vnitřního vzduchu i v prašných podmínkách.

 

 
 

Související články

 

Komentáře k článku

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve příhlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@truck-business.cz