Konstrukce nákladních vozidel vyžaduje náhled do budoucnosti  |  Truck produkt  |  Aktuality  |  Truck & Business

     
 

Truck & Business » Aktuality » Truck produkt » Konstrukce nákladních vozidel vyžaduje náhled do budoucnosti

Konstrukce nákladních vozidel vyžaduje náhled do budoucnosti

 
hybrid-0

pátek, 31. října 2014

Proces vývoje nového nákladního vozidla začíná mnoho let před jeho uvedením na trh. Během této doby se může mnohé změnit, což vyžaduje náhled do budoucnosti, aby byla vytvořena konstrukce, která je při svém uvedení nejen aktuální, ale může být považována i za inovativní.

 

„Na novém vozidle Volvo FH jsme začali pracovat už v roce 2006,“ říká ředitel designu společnosti Volvo Trucks Rikard Orell. „V té době o iPhonu nikdo ještě ani neslyšel. Když však byl model v roce 2012 představen, byly chytré telefony běžnou součástí života a nástrojem používaným v mnoha firmách. Musíme být schopni předvídat vývoj technologií.“ Důležitou částí procesu vývoje je důkladné vytěžení vědomostí přímo i nepřímo spojených s předmětem vývoje (business intelligence). To umožňuje předvídat, jak a kam se společnost vyvine v příštích pěti, deseti či patnácti letech. Tato vývojová fáze zahrnuje vše počínaje průzkumem mezi řidiči až po výzkum trendů v technice i kultuře. „V dopravním průmyslu jsou produkční cykly delší než v ostatních průmyslových oborech. Protože jsme na špičce svého oboru, máme velkou odpovědnost za ovlivňování vývoje tak, aby postupoval směrem k udržitelnosti,“ řekl Rikard Orell.  Před rokem provedla společnost Volvo největší představení novinek ve svém oboru. V průběhu necelého roku bylo uvedeno šest nových modelů nákladních vozidel. Všechny mají tři společné znaky: ocelové logo, které má nyní více dominantní pozici hned pod čelním oknem, rozměrnější mřížku chladiče se vzorem včelí plástve a světlomety tvarované do V. Největší výzvou pro designérský tým však bylo vyjádřit rozdíly mezi jednotlivými modely. „Naše nová řada nákladních vozidel je jako jakákoliv jiná rodina. Skládá se z individualit, každé se svými vlastními osobními rysy. A právě v těchto odlišnostech spočívá skutečná síla řady. Pro nás to znamenalo vytvořit pro každý model unikátní osobitost, která odpovídá jeho účelu, použití a pracovnímu prostředí,“ řekl Rikard Orell. 

Vhodná konstrukce

Při vývoji nové řady nákladních vozidel se kladl značný důraz na to, aby na každém modelu bylo znatelně viditelné jeho specifické pracovní prostředí. V této části procesu vývoje byly důležitým nástrojem inspirativní obrázky.  „Je to tradiční technika vývoje, která nám pomáhá zachytit podstatu toho, co chceme vyjádřit,“ řekl šéf designu exteriéru společnosti Volvo Trucks Asok George. To je v našem oboru zvlášť důležité, protože my vytváříme komplexní produkt, který je často zároveň pracovištěm i domovem. Musíme uvážit technické i legislativní požadavky a také překonat požadavky zákazníků. Je to nesnadný úkol, ale protože designéři myslí vizuálně, používáme ke stimulaci našeho tvůrčího procesu inspirativní obrázky. Inspirativní soubor pro nový model Volvo FMX se skládal z kombinace obrázků drsného prostředí a udržitelných materiálů. Konečným výsledkem je nákladní automobil, který je robustní zvenku i uvnitř. „Osobnost nového modelu Volvo FMX dobře vyjadřuje obrázek Jamese Bonda. Agent 007 vypadá dobře ve smokingu, ale je stejně atraktivní i poté, co absolvuje boj. To samé platí i pro nový model Volvo FMX: musí vypadat ‚cool‘ i poté, co vytrpí řadu tvrdých úderů,“ vysvětlil Asok George. Další aspekt práce spočívá v pochopení a začlenění legislativních požadavků do procesu vývoje, což má také mnoho společného s funkčností nákladního vozu. „Rozměrná mřížka chladiče u nových nákladních vozidel Volvo budí dojem, že má svůj účel. Její design propůjčuje novým nákladním vozidlům jasný znak rodinné identity, ale především tak byla vytvořena proto, že limity Euro 6 vyžadují, aby do motoru přicházelo víc vzduchu. Takže skutečnost, že jsou naše nákladní automobily ohleduplnější k životnímu prostředí, formovala i ducha návrhu,“ říká Asok George.

 

Napsal: Redakce

 
 

Související články

 

Komentáře k článku

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve příhlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@truck-business.cz