Volvo Trucks pomáhá udržovat bezpečnou vzdálenost  |  Truck dodavatel  |  Aktuality  |  Truck & Business

     
 

Truck & Business » Aktuality » Truck dodavatel » Volvo Trucks pomáhá udržovat bezpečnou vzdálenost

Volvo Trucks pomáhá udržovat bezpečnou vzdálenost

 
volvo-2

úterý, 24. září 2019

Společnost Volvo Trucks zavedla vylepšenou bezpečnostní funkci Hlídání bezpečné vzdálenosti (Distance Alert), která řidičům nákladních vozidel účinně pomáhá vyhnout se kritickým situacím.

 

Nehody, kdy jedno vozidlo najede do zadní části jiného vozidla, představují přibližně 20 procent všech vážných kolizí s účastí nákladních vozidel.

 

Kamerová a radarová technika

Nová funkce je určena pro použití na hlavních silnicích mimo města a je zapnuta při rychlostech nad 60 km/h, pokud není používán adaptivní tempomat. Stejně jako ostatní funkce Systému varování před kolizí, využívá Hlídání bezpečné vzdálenosti (Distance Alert) kombinaci kamerové a radarové techniky pro výpočet vzdálenosti a identifikaci objektů na silnici. Zjistí-li systém, že jsou vozidla k sobě blíže, než je zvolená časová mezera 1,5 až 3,5 sekundy, rozsvítí se na čelním skle červené světlo. Pokud řidič nezpomalí, je aktivován Systém varování před kolizí, který emituje zvukové a vizuální signály s rostoucí intenzitou. Následně je použit pokročilý systém nouzové brzdy.

 

Zdokonalování bezpečnostních systémů

Carl Johan Almqvist, ředitel oddělení bezpečnosti provozu a produktů společnosti Volvo Trucks, uvádí nový systém těmito slovy: „Neustálým zlepšováním systémů aktivní bezpečnosti v našich nákladních vozidlech poskytujeme řidičům lepší způsoby, jak snižovat rizika, jimž jsou vystaveni oni, ale i ostatní účastníci silničního provozu. Hlídání bezpečné vzdálenosti je jedním z mnoha příkladů toho, jak může technika pomoci dobrým řidičům být ještě lepšími. Často jsou nehody způsobeny nepozorností a příliš krátkou vzdáleností od vozidla vpředu. Výstraha před nebezpečnou vzdáleností varuje řidiče, jakmile se vozidlo přiblíží k vozidlu vpředu, a ve většině případů je tak možné zabránit kolizi.“

 

Standard u velkých typů

Vozidla typových řad FH, FH16, FM a FMX jsou vybavena systémem Distance Alert od 23. týdne 2018 standardně, bez příplatku. Distance Alert je součástí nejnovější verze systému podpory řidičům společnosti Volvo Trucks, Systém varování před kolizí s funkcí nouzového brzdění. Je navržena, aby pomáhala předcházet nehodám v několika fázích. Pokud nemá funkce Hlídání bezpečné vzdálenosti zamýšlený účinek, potom blikající světlo a zvukový alarm slouží k varování řidiče. Nakonec je aktivováno nouzové brzdění. To vše se děje během několika sekund. Typové řady FL a FE jsou standardně (bez příplatku) vybaveny systémem Varování před kolizí s funkcí nouzového brzdění, funkce Distance Alert ale u těchto modelů není k dispozici.

 

Investice, která se vyplatí

Závěrem Carl Johan Almqvist novou bezpečnostní funkci hodnotí takto: „Pro dopravní společnosti má investice do bezpečnosti smysl nejen pro ochranu lidí, ale také pro úsporu peněz. Jako některé z argumentů lze uvést nižší náklady na pojištění a opravy a méně neplánovaných prostojů. Kromě toho bezpečný styl řízení znamená obecně nižší spotřebu paliva. Kombinace dobře vyškolených řidičů, kteří dbají na bezpečnost, a bezpečnějších nákladních vozidel prospívá všem.“

 

 

 
 

Související články

 

Komentáře k článku

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve příhlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@truck-business.cz