Video: Volvo FH16  rozjezde z klidu 750tunový náklad  |  Truck dodavatel  |  Aktuality  |  Truck & Business

     
 

Truck & Business » Aktuality » Truck dodavatel » Video: Volvo FH16 rozjezde z klidu 750tunový náklad

Video: Volvo FH16 rozjezde z klidu 750tunový náklad

 
2016-plazive-stupne-test

středa, 13. dubna 2016

V akci „Volvo Trucks vs. 750 tun” stojí před vozidlem Volvo FH16 vybaveným převodovkou I-Shift s plazivými stupni výzva v podobě přepravy extrémně těžkého nákladu. V kabině Volva FH16 sedí Magnus Samuelsson, nejsilnější muž světa a Brian Weatherley, novinář věnující se nákladním vozidlům. Za zády mají 750tunový náklad.

 

VIDEO

V přístavu ve švédském Göteborgu čeká 300metrový silniční vlak, tvořený 20 přívěsy, které nesou 40 kontejnerů naplněných náhradními díly Volvo. Spolu s tahačem má celá souprava hmotnost 750 tun. Cíl: Rozjet stojící Volvo FH16 a urazit s nákladem 750 tun vzdálenost 100 metrů.

„Převodovka I-Shift s plazivými stupni nabízí rozjezdovou trakci, která je na trhu sériově vyráběných nákladních vozidel jedinečná. Dva nové plazivé stupně umožňují přepravu opravdu těžkých nákladů, rozjezd i v těžkém terénu a jízdu i tak nízkou rychlostí jako 0,5 km/h. Pro přepravu výjimečně těžkých nákladů se běžně používají speciálně konstruovaná vozidla, ale tady půjde o vozidlo Volvo FH16 s neupravovaným sériovým hnacím ústrojím,” vysvětluje Peter Hardin, produktový manažer modelů FM a FMX ve společnosti Volvo Trucks.

Volvo FH16, které se této zkoušky účastní, je vybaveno převodovkou I-Shift s plazivými stupni. V jeho výbavě jsou i nejsilnější nápravy z běžné produktové řady společnosti Volvo. Za volant se posadí Magnus Samuelsson, bývalý držitel titulu „Nejsilnější muž světa”.

„Je jen málo věcí, které se vyrovnají výzvám a vítězstvím nad vlastními fyzickými limity. Ve své kariéře už jsem stál před mnoha těžkými výzvami. Tahle je z nich ale doslova nejtěžší,” říká Magnus Samuelsson.

Po boku bude mít Magnus zkušeného novináře z branže, Briana Weatherleye.

„To, že společnost Volvo Trucks vyvinula automatickou převodovku, která zvládne jízdu se soupravou o celkové hmotnosti 325 tun, je ohromující. Jízda se 700 tunami GCW* s jedním sériově vyráběným tahačem je však něco opravdu strhujícího. Za svou 30letou novinářskou kariéru, kterou jsem věnoval nákladním vozidlům, jsem nic podobného neviděl,” říká Brian Weatherley.

* celková hmotnost soupravy

Specifikace nákladního vozidla
Volvo FH16 750 hp (750 koní) ve standardní konfiguraci a s nejsilnějšími nápravami, které společnost Volvo nabízí v rámci běžné produktové řady.
Pro zvládnutí tlaku na poháněné nápravě byla zesílena deska pod točnicí.

Jak výzva probíhala
robíhalaJeště před provedením zkoušky jsme museli provést několik bezpečnostních opatření. Museli jsme například důkladně zkontrolovat spojky mezi všemi 20 přívěsy a co nejpřesněji vyladit tlak ve všech 204 pneumatikách.
Přívěsy vezly celkem 40 kontejnerů. Každý přívěs vezl dva kontejnery, které byly naloženy jeden na druhém.
Jak už víte, hmotnost soupravy nákladního vozidla a přívěsů s kontejnery přesáhla 750 tun.
Poháněné nápravy byly kvůli zajištění dostatečného tření mezi pneumatikami a vozovkou zatíženy nákladem o hmotnosti 40 tun.

Vozidlo odtáhlo tuto soupravu na vzdálenost 100 metrů.

750 tun si můžete představit například takto:

57 vozidel Volvo FH16
350 vozidel Volvo XC90
150 dospělých slonů
4 letadla Boeing 747 Jumbo Jet
O něco málo více, než 4,5 větrné turbíny

Převodovka I-Shift s plazivými stupni: fakta

Převodovka I-Shift s plazivými stupni posouvá automatické převodovky I-Shift společnosti Volvo Trucks ještě dále.
Nová verze převodovky I-Shift byla cíleně vyvinuta pro dosažení výjimečné trakce při rozjezdu a pro zvládnutí jízdy velmi nízkou rychlostí.

Převodovka I-Shift s plazivými stupni umožňuje jízdu dokonce i rychlostí 0,5–2 km/h a z klidového stavu rozjede i soupravu s nákladem o hmotnosti 325 tun. Mezi sériově vyráběnými nákladními vozidly s automatickou převodovkou se jedná o jedinečnou schopnost.

Převodovka je k dispozici s přímým záběrem a s rychloběhem. Obě verze mohou mít jeden nebo dva plazivé stupně. Dále je také možné si zvolit dva další plazivé stupně pro jízdu vzad.
Plazivé stupně rozšiřují běžnou převodovku I-Shift. Kvůli odolnosti vůči velkému zatížení jsou některé díly převodovky zhotoveny z vysokopevnostních materiálů. Převodovka je oproti běžné převodovce I-Shift o 12 cm delší.
Převodovka I-Shift s plazivými stupni je k dispozici pro vozidla Volvo FM, Volvo FMX, Volvo FH a Volvo FH16 s motory o objemu 13 a 16 litrů.

 
2016-plazive-stupne-test2016-plazive-stupne-test2016-plazive-stupne-test
 
 
 
 

Související články

 

Komentáře k článku

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve příhlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@truck-business.cz