Archiv  |  Truck & Business

     
 

Truck & Business » Archiv

Truck & business 2 / 2022

Druhý díl letošní ankety Barometr silniční autodopravy mě mimořádně potěšil kvalitou a rozmanitostí odpovědí na položenou otázku. Kdo lépe může k tématu technických řešení a inovací, které pozdvihly silniční autodopravu a logistiku na její současnou úroveň, říct víc než špičkové manažerky a špičkoví manažeři odvětví, kteří zde působí často i desítky let? A samozřejmě nesmím zapomenout na dodavatele, kteří se pochopitelně drží svého „verpánku“ a popisují inovace ve své oblasti. U dopravců a logistiků je výhoda ta, že mají zkušenosti prakticky se vším, a tak je zajímavé sledovat, jaký relativní význam přikládají té které oblasti. Stálicí jsou samozřejmě trucky a pokrok, kterého bylo dosaženo v oblasti bezpečnosti, komfortu či hospodárnosti. Jak napsal jeden účastník našeho panelu, „silniční dopravě v ČR nejvíce přispělo nenaplnění hesla ,Se sovětským svazem na věčné časyʻ“ a dodává, že pamětníkům se dodnes ježí vlasy na hlavě při vyslovení názvů Liaz, Bucegi, Ifa či Roman. Ale jsou i jiná vozidla, ta bez motoru, v autodopravě nezastupitelná a poskytující široký prostor pro inovace. Sám jsem byl kdysi v porotě evropské soutěže Trailer Innovation Awards a vzpomínám, jak důmyslné „vychytávky“ zde figurovaly, některé relativně levné, a přitom nesmírně účinné. A jsme teprve na začátku našeho řetězu inovací. Po vozidlech je asi druhým nejčastěji vyslovovaným heslem telematika, která slovy další účastnice ankety „dispečerům doslova otevřela oči“. Jednou z četných oblastí využití telematiky je placení mýtného. „Projet Evropu z východu na západ znamenalo třeba osm mýtných jednotek, nyní jsou na trhu jednotky, které obsahují 15 států v jedné krabičce,“ píše další dopisovatel. V oblasti skladování a logistiky nastupuje etapa „kolaborativních robotů“, které usnadňují práci skladovým operátorům.

Zajímavé je, že hned dva účastníci naší diskuze se rozepsali o převratné úloze mobilních telefonů. A také GPS navigací. „Pokud s tím nesouhlasíte, zkuste si vytáhnout mapu a vydat se bez navigace do neznámého města najít konkrétní cíl,“ radí jeden panelista. Ano, relativní váhu toho kterého vynálezu v lidských dějinách je těžké vyhodnotit, byly významnější oheň, kolo, železo, pára, počítač, internet, těžko říct?

Do tohoto vydání jsme ještě přidali téma financí, které dnes těžko někoho nechává chladným, a už se nám sem příliš nevešlo. Ale mám pocit, že toto číslo je opravdu nabité informacemi, které si rádi přečtou nejen dopravci a jejich dodavatelé, ale i ti, kteří jejich služby využívají.

Neztraťte se v labyrintu nástrah současné autodopravy a žijte v pohodě, jak to jen jde!

Martin Mensa
vydavatel

 
 

Vybrané články

Investování do lidí ruku v ruce s investicemi do technologií

Investování do lidí ruku v ruce s investicemi do technologií

14. 6. 2022

Asi největší podíl na současné úrovni silniční dopravy a logistiky má bezpochyby rozvoj informačních technologií. Bez nich dnes takřka nejde dopravu a logistiku provozovat, chcete-li být na trhu konkurenceschopní. Nutno... celý článek »

 
Díky technologiím efektivněji, ale i příjemněji

Díky technologiím efektivněji, ale i příjemněji

14. 6. 2022

Jako první technologická změna, která mě ihned napadá, je vývoj samotných vozidel. Protože kupujeme vždy jen novou techniku, vidíme, jak se každá další generace posunuje k lepšímu. Jedná se spíše o postupnou evoluci,... celý článek »

 
Potenciál v autonomizaci řízení

Potenciál v autonomizaci řízení

14. 6. 2022

Pokud bychom hovořili o technických řešeních, která nejvíce pozdvihla autodopravu z pohledu jejího řízení, rozhodně se nejedná o jedno konkrétní, ale o jejich soubor, a především způsob integrace. K dispozici máme nyní... celý článek »

 
Nedávno sci-fi, dnes samozřejmost

Nedávno sci-fi, dnes samozřejmost

14. 6. 2022

Jaká technická řešení a inovace nejvíce pozdvihly silniční autodopravu a logistiku na úroveň, kterou dnes má? Co vám osobně nejvíce usnadnilo život a bez čeho se už dnes nedokážete obejít? Na otázku druhého dílu... celý článek »

 
Logistika se drží a bude držet i při růstu inflace.  Ono jí totiž nic jiného nezbývá

Logistika se drží a bude držet i při růstu inflace. Ono jí totiž nic jiného nezbývá

14. 6. 2022

Logistika a její hlavní součást doprava je hlavní součástí řetězce od dodavatele k odběrateli. V průběhu posledních let jsme byli svědky významného posunu ve vnímání logistiky nejen zboží, ale i zásob a rozpracované... celý článek »

 
eActros se projel Prahou

eActros se projel Prahou

14. 6. 2022

První plně elektrický, sériově vyráběný eActros ze závodu Mercedes-Benz ve Wörth am Rheinu byl v únoru předán zákazníkovi, společnosti DB Schenker. Ten používá eActros k přepravě paletizovaných zásilek v oblasti... celý článek »

 
 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@truck-business.cz