Investování do lidí ruku v ruce s investicemi do technologií  |  Truck & business 2 / 2022  |  Aktuální číslo  |  Truck & Business

     
 

Truck & Business » Aktuální číslo » Truck & business 2 / 2022 » Investování do lidí ruku v ruce s investicemi do technologií

Investování do lidí ruku v ruce s investicemi do technologií

 
ok-trans

úterý, 14. června 2022

Asi největší podíl na současné úrovni silniční dopravy a logistiky má bezpochyby rozvoj informačních technologií. Bez nich dnes takřka nejde dopravu a logistiku provozovat, chcete-li být na trhu konkurenceschopní. Nutno přiznat, že jsme během akvizic objevili firmy, kde tužka a papír fungují v interních procesech dodnes. Popisovat jednotlivá řešení by vydalo na samostatné číslo. Kdybych to měl shrnout, tak kvalitní CRM, ERP, BI, GPS s telematikou jsou dnes základem.

 

Hlavně tedy schopnost jejich propojení. Kromě technologií napomohl vzestupu silniční dopravy také vstup do EU a Schengenského prostoru. Digitalizace a automatizace vnitřních procesů zvedají laťku logistických služeb z roku na rok. V digitalizaci, směrem ke státním institucím, naopak vidíme prostor ke zlepšení. Autonomní logistika je dnes již realitou a autonomní doprava má nakročeno. Technologie jsou v podstatě připravené, v praxi ovšem zaostává infrastruktura a legislativa.

Usnadnění života bych rozdělil na dvě části (pominu-li možnost vychutnat si kvalitní kafe v práci). Přínos informačních technologií a rozvojové programy v tvrdých a měkkých dovednostech. Pro manažerskou práci jsou to rozhodně reportovací nástroje, díky kterým dnes můžete vyhodnocovat a predikovat výsledky v reálném čase a reagovat tak na změny trhu prakticky ze dne na den. Z pohledu managementu je tohle klíčový nástroj pro řízení. Nároky na získávání dat jsou vykoupeny efektivitou při vyhodnocování a rozhodování. Efektivita rozhodovacích procesů se tím posunula na úplně novou úroveň. Rozvojové programy zaměstnanců jsou dnes zásadním nástrojem, bez kterého si já osobně neumím představit efektivní řízení ve větším měřítku. Čím více lidí je schopno rozhodovat na svých úrovních řízení, tím efektivnějším se stává celý proces. Možnosti školení jsou dnes naštěstí na vysoké úrovni. Investování do vzdělání lidí musí jít ruku v ruce s investicemi do nových technologií.

 

Rastislav Lipták
Manažer dopravy, spedice, obchodu a marketingu
O.K. Trans Praha spol. s r.o.
Praha

 
 
 

Komentáře k článku

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve příhlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@truck-business.cz