Nehod se zvěří na jaře přibývá  |  Truck produkt  |  Aktuality  |  Truck & Business

     
 

Truck & Business » Aktuality » Truck produkt » Nehod se zvěří na jaře přibývá

Nehod se zvěří na jaře přibývá

 
ilustracni

pondělí, 31. března 2014

Dle statistik České pojišťovny je nejrizikovějším jarním měsícem květen. Téměř polovina těchto nehod se vloni odehrála mezi půlnocí a sedmou hodinou ranní Dopravní nehody, ve kterých hrají hlavní roli automobily a divoká zvěř, nejsou na českých silnicích ničím výjimečným. Zatímco v roce 2011 jich likvidátoři České pojišťovny řešili 3400, v roce 2012 to bylo již o téměř tisícovku více. Vloni pak klienti České pojišťovně nahlásili 4026 pojistných událostí zapříčiněných kolizí vozidla se zvířetem.

 

Ročně na českých silnicích zahynou v souvislosti s provozem motorových vozidel tisíce větších i menších zvířat. Procento těch, které končí v policejních statistikách, je však poměrně nízké. Ještě méně případů se pak dostává přímo do pojišťoven.  „Na nás se s těmito škodami obracejí nejčastěji motoristé, kteří mají uzavřené havarijní pojištění. Rok od roku však přibývá i těch, kteří mají sjednánu některou z variant povinného ručení automaticky kryjící i riziko střetu se zvěří,“ vysvětluje Pavel Martynek, ředitel úseku pojištění motorových vozidel České pojišťovny. Podle jeho slov lze pak toto riziko připojistit i k ostatním aktuálně nabízeným balíčkům povinného ručení.

Rizikové jaro
Z dlouhodobých statistik České pojišťovny vyplývá, že na jaře roste počet sražených zvířat. Nejrizikovějším jarním měsícem pak byl v tomto ohledu v roce 2013 květen se 430 hlášenými případy. Mezi regiony, kde vloni hrozily střety se zvěří nejčastěji, patří Středočeský kraj (725 případů) a dále tradičně také Moravskoslezský (290) a Jihomoravský kraj (284). Zajímavé přitom je, že zatímco majitelé aut registrovaných v Praze nahlásili České pojišťovně během loňského roku téměř 1500 případů sražené zvěře, na území samotné metropole se odehrála pouhá stovka těchto pojistných událostí. 

Tma zůstává nepřítelem
Pokud už se s lesní zvěří střetnete, nejpravděpodobněji se tak stane v pozdních nočních či brzkých ranních hodinách. Hned 40 % ze všech vloni nahlášených škod se totiž odehrálo mezi půlnocí a sedmou hodinou ranní (celkem šlo o 1622 nehod). Přes 700 karambolů přitom připadá na první hodinu po půlnoci! „Relativně klidné období nastává pro motoristy mezi polednem a 16. hodinou. Poté počet nehod se zvěří začíná opět významně růst,“ popisuje další statistická fakta Patrik Nauš z úseku likvidace pojištění motorových vozidel ČP a dodává: „Největší pozor by si měli motoristé dávat na silnicích první a nižších tříd – loni šlo o celkem 3154 nehod. Na dálnicích se naši klienti střetli se zvěří ve 192 případech. Ze zahraničí se pak na naši asistenční službu obrátilo kvůli sraženému zvířeti 55 motoristů.“

Srnka vs. Rapid
Značky automobilů si zvěř při střetu nevybírá. Počty nahlášených událostí tak kopírují hlavně jejich zastoupení na českém trhu. Nejčastěji (loni v 1621 případech) se se zvěří potkali majitelé vozů značky Škoda, dále Volkswagen (467) a Ford (256). Své o tom ví také řidič Škody Rapid, který se na liberecké části silnice I/35 v rychlosti 90 km/h střetl se srnou. Ta mu do cesty v nočních hodinách vběhla nečekaně zprava. Kvůli protijedoucímu kamionu a mokru neriskoval šofér vyhýbací manévr a zvíře čelně nabral. Auto po střetu sice zůstalo pojízdné, následná prohlídka v servisu však ukázala fatální poškození nejen karoserie, ale i nápravnice. Kuriózní situace nastala v momentě, kdy odstavené vozidlo začalo zapáchat. Ukázalo
se totiž, že hlava sražené srnky zůstala zaklíněná v prostoru zavazadelníku… Vše zlé bylo nakonec i pro něco dobré. Škoda Rapid po tomto střetu posloužila jako zdroj náhradních dílů hned pro několik těchto oblíbených „youngtimerů“.

Jak zabránit srážce
Zabránit srážce mohou řidiči zvýšenou pozorností na označených úsecích, snížením rychlosti, pozorováním obou krajnic či se pokusit riziko eliminovat instalací vysokofrekvenční píšťaly na automobil. Řidiči by měli vědět, že vysoká zvěř či divoká prasata obvykle chodí ve skupině více zvířat, která mají snahu těsně před projíždějícím autem následovat první zvíře. Spatříte-li přecházet zvířete přes silnici, výrazně snižte rychlost, zhasněte dálková světla a nestrhávejte volant. Je-li střet nevyhnutelný, držte pevně volant v přímém směru. Čelní náraz je výrazně bezpečnější varianta, než se snažit zvířeti vyhnout nebezpečným manévrem.

Co dělat po střetu se zvěří
Pokud srazíte na silnici zvíře, zavolejte vždy na asistenční službu pojišťovny, která vám pomůže situaci zvládnout. Zároveň poskytne informace, zda lze využít odtah či přistavení náhradního vozidla. Služby ČP Asistence jsou přitom dostupné non-stop. Škodu vždy hned na místě zdokumentujte – postačí i fotografie z mobilního telefonu. Čím více, tím lépe.

Událost musíte nahlásit mysliveckému sdružení v dané honitbě, nejjednodušší postup je zavolat policii na linku 158. O srážce informujte myslivce i tehdy, pokud nedojde k poškození vozu nebo zvíře zůstane po střetu ležet mimo silnici (zraněné zvíře by se mohlo zbytečně dlouho trápit). Policii rovněž volejte, pokud je rozsah škody značný (např. vozidlo zůstalo kvůli srážce nepojízdné, došlo ke škodě na zdraví lidí či na majetku třetí osoby).

Napsal: Redakce

 
ilustracni
 
 
 
 

Související články

 

Komentáře k článku

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve příhlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@truck-business.cz