Stále horší postavení dopravců  |  Truck & business 3 / 2018  |  Aktuální číslo  |  Truck & Business

     
 

Truck & Business » Aktuální číslo » Truck & business 3 / 2018 » Stále horší postavení dopravců

Stále horší postavení dopravců

 
ilustracni

úterý, 2. října 2018

Postavení českých dopravců, zvláště MKD, se dále zhoršuje. Dopravci prožívají velmi obtížné krizové období. Vše vyvrcholilo přijetím Silničního balíčku, který rozdělil Evropu. Posuzujeme-li postavení českého dopravce, pak se objevili nečekaní „příživníci“ v podobě dopravců ze zemí jako je Polsko, Bulharsko či Maďarsko. Dnes tedy nejde jen o minimální mzdy, způsob trávení odpočinku, kriminalitu či kybernetické útoky, ale o ztrátu konkurenceschopnosti, a tím o stále se zhoršující postavení českých dopravců v rámci mezinárodní kamionové dopravy.

 

Již více než dva roky se dopravci zmítají ve značné nejistotě a obavách o svoji budoucnost a pozici na společném evropském trhu. Zavedení ochranářských opatření západních zemí vyvrcholilo přijetím Silničního balíčku v červnu minulého roku. Ihned od počátku bylo zřejmé, že tento dokument dále zkomplikuje postavení východních dopravců neproveditelnými, neefektivními a ponižujícími opatřeními, která zcela jasně rozdělují Evropu. Zavedení minimálních mezd západními státy bylo jasně diskriminační a způsobilo ztrátu zakázek mnoha poctivých dopravců, kteří odmítli ultimátum západních zákazníků nést jednostranně náklady těchto opatření bez potřebného navýšení cen, a to necháváme stranou ostatní rizika.

Kamionová doprava je v současnosti jedním z kontroverzních témat EU a řidič vlastně přesně neví, co ho v které zemi čeká. Řadu sankcí odnáší řidič nebo dopravce i vinou odesílatele, který nesplní své povinnosti. Na silnici je ovšem kontrolován řidič, který je pokutován. Čeští dopravci, potažmo řidiči, to mají v zahraničí těžké, každý stát přitvrzuje a důsledně si chrání svůj trh a své dopravce.

Jak je tomu na komunikacích v ČR? To zcela jasně dokazují statistická čísla. Značnou část přepravy zboží přebírají zahraniční dopravci z východu. Dle údajů z mýtného systému je patrné, že podíl zahraničních dopravců na placení mýtného již přesáhl 50 %, a to ještě pomíjíme neuhrazené mýto a různé praktiky skokanů, které zahraniční konkurence beztrestně používá.

 
 

Související články

 

Komentáře k článku

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve příhlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@truck-business.cz