Avia Euro 6 z Přelouče  |  Truck & business 3 / 2017  |  Aktuální číslo  |  Truck & Business

     
 

Truck & Business » Aktuální číslo » Truck & business 3 / 2017 » Avia Euro 6 z Přelouče

Avia Euro 6 z Přelouče

 
2017

pondělí, 25. září 2017

Záhy po prvních informacích o znovuzrození tradiční české značky jsme byli svědky představení nového vozidla a nových provozů, v nichž se rozjíždí výroba typu Avia Inita. Dne 5. září se na nové adrese automobilky uskutečnilo slavnostní odhalení vozů a otevření výrobního areálu. Truck & business byl při tom.

 

První informace o překvapivém zvratu v osudu tradiční české značky jsme získali v červnu letošního roku, viz str. 8 článek s názvem Překvapení letošního léta. Dříve než krátkým textem a několika snímky přiblížíme slavnostní okamžiky významného dne, připomeňme si alespoň ve stručnosti osudové události posledních let, kdy se Avia zmítala v rukou různých majitelů a marně hledala příznivé místo na slunci.

Střídání majitelů firmy

Po změně režimu se záhy přihlásil s nabídkou spolupráce francouzský Renault, o partnerství se v roce 1992 ucházel i německý Mercedes-Benz, ale nakonec se Avia vydala českou cestou privatizace. Ta skončila v roce 1995, kdy automobilku koupila korejská korporace Daewoo. Pod její taktovkou přišla v roce 1997 poslední modernizace vozů řady A, kterou o tři roky později nahradila zcela nová řada D. Mateřské Daewoo však v roce 2005 zkrachovalo a Avii převzala finanční skupina Odien. Ta ji pak o rok později prodala indické strojírenské skupině Ashok Leyland Motors.

Po několika letech propadu začala v polovině minulého desetiletí produkce Avie stoupat, ale stále se nevymanila z ekonomických ztrát. V roce 2013 proto vlastník přesunul výrobu z Avie do nového závodu v Indii a společnost pak několik let pouze zajišťovala servisní služby pro uživatele vozů z Letňan. Po čtyřech letech ale Avia opět ožívá a s ní i jedna část tradic československého potažmo českého strojírenského průmyslu.

Avia jako součást holdingu CSG

Od roku 2016 je Avia součástí holdingu Czechoslovak Group (CSG), který letňanskou automobilku koupil od indické společnosti Ashok Leyland Motors. Předmětem akvizice byl letňanský podnik a práva k české značce, která v roce 2019 oslaví 100 let existence.

V úvodním projevu představitel holdingu shrnul poslední události takto:

„Slavnostním otevřením automobilky jsme zakončili první etapu oživení tradiční značky Avia, kterou jsme zahájili v minulém roce koupí podniku od indických vlastníků. Automobilka v České republice čtyři roky nevyráběla, proto bylo potřeba ji od základů kompletně znovu vybudovat. Sice už máme zkušenosti s kopřivnickou Tatrou, kterou jsme převzali rovněž v těžké situaci a dokázali jsme ji postavit na nohy, podstatný rozdíl ale spočívá v tom, že Tatra nikdy, na rozdíl od Avie, nepřestala vyrábět. Právě produkci Tatra Trucks bude Avia Motors s vozy do hmotnosti 12 tun skvěle doplňovat. Děkuji celému týmu Avie v čele s generálním ředitelem Ivanem Fišákem, že jsme se společně dostali až sem, na start nové etapy v historii tradiční značky Avia,“ řekl Jaroslav Strnad, majitel holdingu Czechoslovak Group.

Slavnostní ceremoniál pod širým nebem

Společnost Avia byla vždy neodmyslitelně spjata s továrnou v Letňanech. Novodobá historie tradičních vozů se ovšem začíná psát v Pardubickém kraji, ve městě Přelouč, kam se výroba z Letňan přestěhovala. Zahajovací show, která předcházela slavnostnímu odhalení nových vozů, znázorňovala znovuoživení značky, která se probouzí k letu stejně jako pták s roztaženými křídly v tradičním logu společnosti. Taneční představení v čele s baletkou Národního divadla Pavlínou Červíčkovou symbolicky propojovalo dva živly: vzduch a zemi. Živly, které hrají podstatnou roli v historii společnosti Avia. (Jak jsme již několikrát připomněli, v minulosti šlo o výrobu letadel, dnes o produkci nákladních vozů.)

„Přestože se Avia přestěhovala do nových prostor, má v Přelouči na co navazovat. Právě zde se historicky, jako na jediném místě v České republice, vyráběly vozy s pohonem 4 x 4,“ připomněl po slavnostním odhalení nových vozů generální ředitel společnosti a dodal: „K tomu, abychom byli schopni výrobu skutečně obnovit, bylo nutno zrealizovat mnoho jednotlivých kroků a mnoho věcí pečlivě připravit. Paralelně s tím jsme pracovali na novém vozidle splňujícím emisní normu Euro 6, které má oproti původnímu vozidlu Euro 5 řadu zásadních vylepšení. Abychom novou éru automobilky Avia jasně definovali, dostalo vozidlo i nový, dynamický facelift původní kabiny.“

Provozní haly jsou připraveny

Po slavnostním aktu odhalení nových vozů následovala komentovaná prohlídka výrobních prostor. Automobilka představila pozvaným hostům motorárnu, kde dochází ke kompletaci pohonného ústrojí, spojky i převodovky a dalších montážních skupin.

Návštěvníci si prohlédli technologická pracoviště, kde se uskutečňuje svařování podsestav a kompletace skeletu budky. Kompletní automobil byl k vidění na hlavní montážní lince, která se skládá ze šesti pracovišť, na nichž pracovníci postupně usazují jednotlivé podsestavy vozu. Po „oživení“ automobilu nové avie odjíždějí na výstupní kontrolu a závěrečné testování.

Postupné rozšíření výrobního programu

„V počáteční fázi se naše výroba soustředí na model D 120, který bude v prvních měsících roku 2018 rozšířen o další hmotnostní třídy D 90 a D75. V těchto dnech dochází k finalizaci homologace vozidel a výroby. Zahájení sériové výroby vozidel se plánuje na listopad tohoto roku. První nákladní vůz z linky vyjede ale již v měsíci září,“ doplnil Ivan Fišák na závěr prohlídky provozních hal přímo ve výrobních prostorech automobilky u příležitosti tiskové konference. Ta se konala i za účasti představitele společnosti Czechoslovak Holding a náměstka ministra půmyslu a obchodu.

Na závěr svého vystoupení konstatoval ředitel přeloučského závodu, že o nové vozy je již nyní mezi potenciálními zákazníky zájem. První avie vyrobená v Přelouči již má svého majitele, získala ji společnost Recycling – kovové odpady z Chotěboře.

Foto: Slavnostnímu okamžiku předcházelo baletní vystoupení, jehož aktérky se po skončení umělecké vložky věnovaly odhalení vozů.

 
 

Související články

 

Komentáře k článku

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve příhlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@truck-business.cz