Avia znovu ve hře  |  Truck dodavatel  |  Aktuality  |  Truck & Business

     
 

Truck & Business » Aktuality » Truck dodavatel » Avia znovu ve hře

Avia znovu ve hře

 
2017

pátek, 8. září 2017

Tradiční česká značka AVIA vstupuje znovu na trh. Již na podzim tohoto roku opět zahájí výrobu oblíbených lehkých nákladních vozidel s logem albatrosa v novém provozu v Přelouči. Dnes se na nové adrese automobilky uskutečnilo slavnostní odhalení vozů AVIA a otevření výrobního areálu. Představení nového vozu AVIA řady D emisní třídy Euro 6 s obchodním názvem INITIA se kromě managementu holdingu CZECHOSLOVAK GROUP (CSG) zúčastnila řada vzácných hostů v čele se starostkou Přelouče Irenou Burešovou, primátorem Pardubic Martinem Charvátem, hejtmanem Pardubického kraje Martinem Netolickým či náměstkem ministra průmyslu a obchodu Tomášem Novotným.

 

„Slavnostním otevřením automobilky jsme zakončili první etapu oživení tradiční značky AVIA, kterou jsme zahájili v minulém roce koupí podniku od indických vlastníků. Automobilka v České republice čtyři roky nevyráběla, proto bylo potřeba ji od základů kompletně znovu vybudovat. Sice už máme zkušenosti s kopřivnickou Tatrou, kterou jsme převzali rovněž v těžké situaci a dokázali jsme ji postavit na nohy, podstatný rozdíl ale spočívá v tom, že Tatra nikdy, na rozdíl od Avie, nepřestala vyrábět. Právě produkci TATRA TRUCKS bude AVIA Motors s vozy do hmotnosti 12 tun skvěle doplňovat. Děkuji celému týmu Avie v čele s generálním ředitelem Ivanem Fišákem, že jsme se společně dostali až sem, na start nové etapy v historii tradiční značky AVIA,“ řekl Jaroslav Strnad, majitel holdingu CZECHOSLOVAK GROUP.

Společnost AVIA byla vždy neodmyslitelně spjata s továrnou v Letňanech. Novodobá historie tradičních vozů AVIA se ovšem začíná psát v Pardubickém kraji, ve městě Přelouč, kam se výroba z Letňan přestěhovala. Zahajovací show, která předcházela slavnostnímu odhalení nových vozů AVIA, znázorňovala znovuoživení značky AVIA, která se probouzí k letu stejně jako pták s roztaženými křídly v tradičním logu společnosti. Taneční představení v čele s baletkou Národního divadla Pavlínou Červíčkovou symbolicky propojovalo dva živly: vzduch a zemi. Živly, které hrají podstatnou roli v historii společnosti AVIA. V minulosti se jednalo o výrobu letadel, dnes o produkci špičkových nákladních vozů.

„Přestože se AVIA přestěhovala do nových prostor, má v Přelouči na co navazovat. Právě zde se historicky jako na jediném místě v České republice vyráběly avie s pohonem 4x4,“ připomněl po slavnostním odhalení nových vozů před výrobní halou generální ředitel společnosti AVIA Motors Ivan Fišák a dodal: „K tomu, abychom byli schopni výrobu skutečně obnovit, bylo nutno zrealizovat mnoho jednotlivých kroků a mnoho věcí pečlivě připravit. Především bylo potřeba dát dohromady tým. V současnosti ve firmě pracuje více než 80 lidí a s rozšiřováním výroby budeme postupně přijímat další zaměstnance. Paralelně s tím jsme pracovali na novém vozidle s motorem splňujícím emisní normu Euro 6, které má oproti původnímu vozidlu Euro 5 řadu zásadních vylepšení. Abychom novou éru automobilky AVIA jasně definovali, dostalo vozidlo i nový, dynamický facelift původní kabiny.“

Po slavnostním aktu odhalení nových vozů následovala komentovaná prohlídka výrobních prostor. Automobilka představila pozvaným hostům prostor motorárny, kde dochází ke kompletaci pohonného ústrojí, včetně montáže motoru, spojky i převodovky a dalších součástí. Dále AVIA prezentovala prostory pro kompletaci kabin, kde se provádí montáž jejich interiéru i exteriéru, svařovací linku, kde dochází k bodovému svaření podsestav a kompletaci skeletu kabiny. Kompletní nový typ nákladního automobilu byl k vidění na hlavní montážní lince, která se skládá ze šesti taktů, na nichž pracovníci postupně provádějí kompletaci jednotlivých podsestav vozu a oživení automobilu. Z této linky již nové avie odjíždí na výstupní kontrolu a závěrečné testování.

„V počáteční fázi se naše výroba soustředí na model D 120, který bude v prvních měsících roku 2018 rozšířen o další hmotnostní třídy D 90 a D75. V těchto dnech dochází k finalizaci homologace vozidel a výroby. Zahájení sériové výroby vozidel se plánuje na listopad tohoto roku. První nákladní vůz z linky vyjede ale již v měsíci září,“ doplnil Ivan Fišák přímo ve výrobních prostorech automobilky. A doplnil, že o nové vozy je již nyní mezi potenciálními zákazníky velký zájem. První avie vyrobená v Přelouči, již má dokonce svého majitele, získala ji společnost Recycling – kovové odpady z Chotěboře.

 

O AVIA Motors

Společnost AVIA Motors je tradiční českou strojírenskou firmou, jejíž kořeny sahají až do roku 1919. Od svého založení se věnovala především letecké výrobě, po druhé světové válce k ní přibyla i produkce nákladních automobilů. Od 60. let minulého století se nákladní automobily staly hlavním výrobním programem společnosti AVIA, která je dodávala nejen na domácí trh, ale ve velkých sériích i do zahraničí. Po roce 1989 několikrát změnila vlastníka a v roce 2016 automobilku koupil holding CZECHOSLOVAK GROUP. V jeho struktuře obnovená produkce lehkých a středních nákladních vozidel značky AVIA synergickým způsobem doplňuje nabídku těžkých a speciálních vozů automobilky TATRA TRUCKS.

 
20172017201720172017201720172017
 
 
 
 

Související články

 

Komentáře k článku

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve příhlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@truck-business.cz