Využití CNG/LNG v dopravě  |  Truck & business 1 / 2015  |  Aktuální číslo  |  Truck & Business

     
 

Truck & Business » Aktuální číslo » Truck & business 1 / 2015 » Využití CNG/LNG v dopravě

Využití CNG/LNG v dopravě

 
ilustracni

sobota, 21. března 2015

Více než stovka podpisů na seznamu odborníků a k tomu desítky novinářů, kteří se zúčastnili 8. mezinárodní konference Perspektivy rozvoje a využití CNG/LNG v dopravě, svědčí o aktuálnosti tématu odborné akce v České republice. Počet zahraničních hostů činil, pohříchu, jen zhruba 10 procent. Účastníci se dozvěděli podrobnosti o lokalitách stanic CNG, o Národním akčním plánu čistá mobilita, o vozidlech a dalších množnostech využití zemního plynu. Akce se uskutečnila 18. února v Konferenčním centru City v Praze Pankrác.

 

V příštích letech se CNG bude stále více prosazovat. V letošním roce bude v ČR v provozu 100 stanic. Kromě pravidelných přírůstků stanic plynárenských společností Vemex, E.ON Energie, RWE Energo aj. otevřou jen v letošním roce více než desítku dalších stanic společnosti Bonett Gas Investment a Vítkovice Doprava.

V České republice jezdí dnes už téměř 9 tisíc CNG vozidel a rychle přibývají i ve světě. Podívejme se však již do přednáškového sálu Konferenčního centra, kde úvodní slovo patřilo výkonnému řediteli Českého plynárenského svazu (ČPS) Janu Rumlovi, který se ujal moderování prvních dvou přednáškových bloků, jejichž náplní byly převážně souhrnné informace o koncepci a plánech souvisejících s využitím alternativních pohonů. Ve společnosti plynařů zůstal elektromobil „na ocet“, i když u většiny společností zabývajících se distribucí energií nezůstal zcela v zapomnění.

 

Jak dosáhnout „čisté mobility

Příspěvek onemocnělého ministra životního prostředí Richarda Brabce přednesl jeho 1. náměstek Jan Landa, který s optimismem konstatoval, že současná alternativní paliva se za pár let stanou komerčními. V souvislosti s garážováním plynových vozidel připomněl usilovná jednání mezi ministerstvy životního prostředí, dopravy a policií.

Nejnovější evropské statistiky a trendy přijel na konferenci NGV do ČR sdělit i Lennart Pilskog, generální sekretář NGVA Europe – organizace, která sdružuje už 151 společností a sdružení (ze 42 zemí) zabývajících se CNG a LNG.

Významným hostem konference byl Martin Jahn, prezident Sdružení automobilového průmyslu, který vnesl do problematiky CNG filozofický nadhled a připomněl, že se Škoda Auto úspěšně podílí na vývoji plynových pohonů.

Lubomír Blažko, ředitel SPP CNG s.r.o., se ve svém příspěvku věnoval rozvoji CNG na Slovensku, kde je v provozu 1500 vozidel na zemní plyn.

O Národním akčním plánu čistá mobilita pohovořil v druhém přednáškovém bloku náměstek ministra z Ministerstva průmyslu a obchodu Eduard Muřický.

Místopředseda představenstva společnosti E.ON Jiří Šimek navázal na předchozí přednášku a shrnul jednotlivá alternativní paliva, která přicházejí v úvahu u silničních vozidel. Zaujal nás optimistický názor na zavádění LPG u nákladních vozů.

Významným hostem konference byl Radim Šrám, mezinárodně uznávaný vědecký pracovník z Ústavu experimentální medicíny Akademie věd ČR, který se už 25 let věnuje vlivům znečištění ovzduší na zdravotní stav populace.

Zkušenosti z provozu

Třetí, velice zajímavý blok uvedla Markéta Schauhuberová z RWE Energo, s.r.o. shrnutím CNG/LNG z pohledu plynárenských společností. Připomněla několik problematických okolností, které brání většímu rozvoji ekologické dopravy. Uvedla kupř. dosavadní laxnost v zavedení nízkoemisních zón, zrušení dotací na CNG autobusy či nedodržení dohody o nákupu plynových vozidel ve státní správě.

Jan Kurel, Sales Manager LNG Systém, se pozastavil nad současností a očekávaným vývojem vozidel poháněných zkapalněným zemním plynem. Využití LNG se očekává v rámci silniční dopravy zejména u nákladních vozidel.

Kompletní nabídku CNG vozů značky ŠKODA představil Ondřej Všianský, fleet manager Škoda Auto.

Celý článek si přečtěte v T&b 4/ 1/2015

 
 

Související články

 

Komentáře k článku

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve příhlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@truck-business.cz