Aktuální číslo  |  Truck & Business

     
 

Truck & Business » Aktuální číslo

Truck & business 2 / 2024

Toto vydání našeho časopisu FLEET & business přináší opět přes čtyřicet autentických názorů jednak na problematiku fleetového managementu, jednak na téma silniční autodopravy a logistiky.

Ve fleetové části se zabýváme mírou spokojenosti fleetových manažerů s dodavateli produktů a služeb v Česku. Názory kolísají od krajní nespokojenosti po vysokou spokojenost; po přečtení všech příspěvků bych míru spokojenosti odhadl na 70–80 %. Vcelku dobře dopadly operativně-leasingové služby, někde na středu pomyslné osy spokojenosti stojí pojišťovny a největší výhrady mají fleetoví manažeři k servisu vozidel. Každá z oblastí je téma na samostatné vydání. Třeba pojištění – celý systém se točí na bobtnajících nákladech, které se řeší tím, že se jednoduše zvedá pojistné. Miniaturní pojistná událost, spočívající v promáčknutí a téměř neviditelném odření bočních dveří u pět let starého auta, se řeší jejich výměnou. „Aby to bylo hezké.“ Ptám se: „Co na to řekne pojišťovna?“ Prý se nemusím starat. Porovnáte-li, jak je ve společnosti ohodnocena oprava pár plechů na autě a jak operace na špičkové kardio-klinice, co myslíte, že zjistíte? Je docela inspirativní občas nahlédnout do svého účtu zdravotní pojišťovny a porovnat s tím, co komu denně platíte.

Řada dodavatelských služeb v oblasti mobility funguje na letitém, desítky let fungujících modelu. Změna musí nastat, protože systém založený na trvale eskalujících nákladech nemůže fungovat donekonečna. Nedávno jsem se seznámil s velmi zajímavým propojením on-line a off-line světa v pneuservisu, včetně jeho speciální nadstavby pro fleet manažery. Vznikají i nové projekty v oblasti „hardwaru“ autoservisu – např. modulové jednotky Quick Stop Car, o kterých se dočtete i v tomto čísle.

V truckové části jsme nastolili ještě výbušnější téma, a to ceny a dumping. Autodoprava je jedním z nejkonkurenčnějších ekonomických prostředí vůbec, současně čelí přemíře regulací a byrokratických omezení. Jak se shodují naši diskutující, zákazníci „responzivní“ na cenový dumping tu budou vždycky, ale naštěstí je tu i hodně těch, kteří si nemohou dovolit nejistotu, diskontinuitu a zpřetrhávání dlouhodobých vztahů v oblasti přeprav. Kvalitní firmy budou vždy potřebovat kvalitní dodavatele, protože ti jsou dnes stejně důležití jako zákazníci, kteří je živí. V souhrnu jsou názory zhruba dvacítky top manažerů našeho panelu na tuto problematiku velmi zajímavé a podnětné – a to i pro ty, kteří jsou na straně objednatelů přeprav. Zboží na cestě ke koncovému zákazníkovi by mělo být v tech nejlepších rukách.

Úspěšné letní měsíce, spojené s trochou odpočinku, přeje

Martin Mensa
vydavatel

 
 

Vybrané články

Po celých téměř 30 let na trhu se snažíme poskytovat nadstandardní logistické služby

Po celých téměř 30 let na trhu se snažíme poskytovat nadstandardní logistické služby

20. 6. 2024

V truckové části našeho časopisu v diskuzním panelu Barometr silniční dopravy jsme otevřeli pro naše respondenty otevřeli palčivé téma, ceny a dumping. Petr Šťastný, generální ředitel MOSS logistics s.r.o., Hustopeče... celý článek »

 
PROMETEON: Startup se stoletou tradicí

PROMETEON: Startup se stoletou tradicí

19. 6. 2024

Skupina Prometeon Tyre Group, přední společnost v oblasti vývoje, výroby a prodeje pneumatik pro průmyslové, zemědělské a OTR odvětví, nedávno představila vůbec první pneumatiky své obchodní řady Serie 02, které... celý článek »

 
Cesta k udržitelnosti přinese vyšší efektivitu

Cesta k udržitelnosti přinese vyšší efektivitu

19. 6. 2024

Jak vnímáte konkurenci ve svém oboru, a to jak tu ze strany tuzemských subjektů, tak konkurenci ze zahraničí? Setkáváte se s cenovým dumpingem? Josef Mařík, ředitel společnosti Mercedes-Benz Trucks Česká republika... celý článek »

 
Situace se zakázkovou náplní se zlepšila

Situace se zakázkovou náplní se zlepšila

19. 6. 2024

Jak vnímáte konkurenci ve vašem oboru, a to jak ze strany tuzemských tak i zahraničních subjektů? Odpovídá Petr Jirotka, manažer dopravy ESA logistika, Kladno. celý článek »

 
Cesta dumpingových cen v dopravě nefunguje

Cesta dumpingových cen v dopravě nefunguje

19. 6. 2024

Daniel Knaisl, jednatel, Geis CZ s.r.o., Modletice říká: "Konkurenci v našem oboru samozřejmě dlouhodobě sledujeme a ona sleduje nás." celý článek »

 
Stále je dost zákazníků, kteří dokáží ocenit naši přidanou hodnotu

Stále je dost zákazníků, kteří dokáží ocenit naši přidanou hodnotu

19. 6. 2024

"Od poloviny loňského roku jsme byli svědky setrvalého poklesu počtu přeprav a tento trend přetrvával i v prvním kvartálu roku letošního. Vždy, když je na trhu méně práce, více se hlásí o slovo spediční firmy, jež sice... celý článek »

 
 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@truck-business.cz