Životospráva za volantem  |  Truck manažer  |  Aktuality  |  Truck & Business

     
 

Truck & Business » Aktuality » Truck manažer » Životospráva za volantem

Životospráva za volantem

 
ilustracni

úterý, 11. února 2014

Velké množství řidičů má problémy s nadváhou. S ní jsou spojeny špatné stravovací návyky, nedostatek pohybu a nekvalitní spánek. To vše může být příčinou nejistoty za volantem. Hlavním postiženým orgánem je naše srdce.

 

Katedra zdraví a chemie v belgickém Kempen uskutečnila výzkum stravovacích návyků u více než 300 profesionálů, kteří usedají týden co týden za volanty tahačů. Více než polovina řidičů přeskakuje jedno jídlo, zejména snídani a oběd. Složení jídel je často špatně vyvážené. Tak ⅔ nesní za den jediný kus ovoce a polovina z nich nemá denně v jídelníčku každý den mléko nebo mléčné výrobky. Asi čtvrtina řidičů pije třikrát za den slazený nápoj a ⅓ jí navíc více než dvě sladké svačiny za den. A více než ⅔ řidičů se dostatečně nepohybují.

Součástí výzkumu bylo i sledování vlivu nadváhy na kvalitu spánku. A výsledek? Řidiči s nadváhou trpí častěji než zbytek populace poruchami spánku. Nedostatečná bdělost výrazně zvyšuje nebezpečí usnutí za volantem, a tedy nebezpečí dopravní nehody. Výzkum dále potvrdil, že k dalším rizikům patří vysoký krevní tlak, diabetes, kardiovaskulární choroby, rakovina, úrazy kloubů a chrápání.

S rizikovými faktory lze pracovat a ovlivnit jejich výskyt. Jde zejména o vysoký krevní tlak, kouření, obezitu, vysokou hladinu cholesterolu, dlouhodobý stres, deprese či úzkost.

Existují rizikové faktory, se kterými bohužel nic nenaděláme. Patří mezi ně rasa, pohlaví, věk, poruchy srážlivosti krve a naše genetické dispozice.

Co by mělo patřit ke správné životosprávě a jak bychom se měli chovat ke svému srdci? Na to hledáme odpověď v prvním čísle letošního ročníku magazínu Truck & business 1/2014.

Napsal: Vlastík

 
 

Související články

 

Komentáře k článku

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve příhlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@truck-business.cz