Intermodální doprava v praxi: na trase SAE - ČR  |  Truck manažer  |  Aktuality  |  Truck & Business

     
 

Truck & Business » Aktuality » Truck manažer » Intermodální doprava v praxi: na trase SAE - ČR

Intermodální doprava v praxi: na trase SAE - ČR

 
logistika

úterý, 13. listopadu 2018

Společnost Miele technika, výrobce domácích spotřebičů, se právě stala historicky prvním příjemcem zboží v rámci intermodální přepravy TIR ze Spojených arabských emirátů (SAE) do České republiky. Do pilotního projektu se zapojil také Gerlach coby největší poskytovatel celních služeb v Česku. Kontejner přicestoval začátkem listopadu na podkladě jediného celního tranzitního dokladu a jedné záruky. Celní doklad Karnet TIR nahrazuje celní jistinu do výše 50 tisíc dolarů.

 

„Spojené arabské emiráty jsou pro české firmy perspektivním partnerem a objem realizovaných obchodů meziročně roste. Nové tranzitní propojení na platformě TIR přinese další obchodní příležitosti, protože zjednoduší podmínky pro přepravu vyváženého i dováženého zboží. Veškerá opatření celních úřadů, uskutečněná v zemi odeslání, jsou uznávaná v tranzitních zemích i cílové destinaci, a to včetně příslušných dokladů,“ říká Luděk Procházka, odborník na mezinárodní celní problematiku ze společnosti Gerlach.

Miele jako průkopník intermodální přepravy TIR z emirátů

Zásilky s TIR v intermodální přepravě dnes nejsou podle jeho slov zvláštností, nicméně Spojené arabské emiráty jsou unikátní v tom smyslu, že se dosud žádný tranzit z této země do Česka nerealizoval a společnost Miele technika je první, která s tím začala. „Pro nás je důležité, že se tohoto projektu můžeme účastnit jako dodavatel celních služeb a že jsme zapojení se do celého logistického řetězce, na němž participují zahraniční i tuzemská celní správa, včetně řady dopravců  a sdružení.“

Náklad putoval z volné zóny Sharjan ve Spojených arabských emirátech po moři i silnicích. „Na intermodální přepravě jsme spolupracovali s přední světovou logistickou společností Kühne + Nagel. Zapojen byl rovněž německý přepravce Metrans, který se postaral o přepravu zboží z přístavu v Hamburku do Uničova, kam náklad dorazil začátkem listopadu,“ popisuje Zdeněk Utěšený ze společnosti Miele technika.

Do emirátů se z Česka vyváží hlavně sklo, import se týká kosmetiky a čaje

Spojené arabské emiráty jsou významnou zemí z hlediska mezinárodního obchodu. Mezi nejčastěji vyvážené komodity z Česka tradičně patří výrobky ze skla, strojírenské a elektrotechnické výrobky, ale i farmaceutické výrobky, zdravotnická technika, výrobky pro sportovce a pro děti. V dovozu vedou výrobky petrochemického průmyslu, kosmetika a čaj.  „Počet námi vystavených celních prohlášení v dovozu, ale zejména ve vývozu, meziročně roste o téměř 20 procent,“ uzavírá Luděk Procházka ze společnosti Gerlach.

 

 
 

Související články

 
 

Komentáře k článku

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve příhlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@truck-business.cz