Ćesmad Bohemia: Skokové zvýšení minimální mzdy prohloubí ztrátu dopravců  |  Truck manažer  |  Aktuality  |  Truck & Business

     
 

Truck & Business » Aktuality » Truck manažer » Ćesmad Bohemia: Skokové zvýšení minimální mzdy prohloubí ztrátu dopravců

Ćesmad Bohemia: Skokové zvýšení minimální mzdy prohloubí ztrátu dopravců

 
finance-0

pondělí, 3. září 2018

Vláda hodlá skokovým způsobem navýšit minimální mzdu o více než deset procent. V 5. platové skupině, kde jsou i řidiči autobusů státem garantované dopravní obslužnosti, bude nárůst činit 12,7 %, vyjádřeno v hodinové mzdě to znamená nárůst ze 108, 80 Kč na 121,70 Kč. Reálné navýšení ta pro dopravce bude znamenat zvýšení nákladů na mzdy o 3 – 5 tisíc korun na řidiče za měsíc.

 

Problém je ovšem v tom, že navýšení mezd řidičů autobusů z rozhodnutí vlády proběhlo již na začátku roku 2017, bohužel aniž by ze strany krajů došlo k navýšení plateb za již objednané služby. V některých krajích se tato situace podařila rychle vyřešit, v jiných, jako například v Jihomoravském, nikoliv a kraj dluží dopravcům desítky milionů korun, čímž přímo ohrožuje jejich existenci. Je zcela nezbytné, aby navyšování státem nařízených minimálních mzdových hranic bylo současně promítnuto do cen, za které si kraje službu dopravní obslužnosti u dopravců objednávají. V opačném případě hrozí zhroucení celého systému. Na avizované navýšení mezd by tak kraje měly mít pro své smluvní dopravce přichystáno 300 – 500 milionů korun na rok.

Udržet autobusovou dopravu je nejen v zájmu jejich uživatelů, ale i daňového poplatníka, neboť na jeden kilometr stát autobusovým dopravcům přispívá zhruba pětkrát nižší částkou nežli dopravcům železničním, přičemž autobusy jsou v mnoha případech rychlejší, komfortnější a ekologičtější.

 
 

Související články

 
 

Komentáře k článku

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve příhlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@truck-business.cz