Roboti jsou už za humny  |  Truck dodavatel  |  Aktuality  |  Truck & Business

     
 

Truck & Business » Aktuality » Truck dodavatel » Roboti jsou už za humny

Roboti jsou už za humny

 
dhl

úterý, 26. dubna 2016

Deutsche Post DHL Group (DPDHL Group), přední světová poštovní a logistická společnost, se přibližuje době, kdy se roboti stanou důležitou součástí světa logistiky. Společnost představila novou zprávu o trendech s názvem Robotics in Logistics (Robotika v logistice), která ukazuje, jak využití robotů ovlivní dodavatelské řetězce. Robotické technologie se budou možná již brzy podílet v logistickém prostředí na vychystávání, balení a přepravě zboží.

 

Matthias Heutger, viceprezident divize DHL Customer Solutions & Innovation, zodpovědný za strategii, marketing a inovace, řekl: „Roboti pracují v mnoha průmyslových odvětvích, ale logistiku dosud neovlivnili kvůli složitosti pracovních činností, které zahrnují manipulaci s velmi různorodými předměty v nekonečném množství kombinací, v blízkosti lidí a na omezeném prostoru. Současné výzkumy ukazují, že v 80 procentech logistických provozů se v současnosti pracuje stále manuálně. V poslední době se však technika začíná dostávat na úroveň, na níž již bude schopna uspokojit poptávku po flexibilních a nízkonákladových robotech využitelných pro práci v logistice.“

Roboti budou brzy standardem ve skladech po celém světě

Zpráva zdůrazňuje, že vývoj nové generace robotů, kteří dokážou rozumět, pohybovat se, reagovat na své prostředí a vykonávat precizní úkony společně s lidmi, je urychlován intenzivním růstem elektronického obchodu s vysokým podílem lidské práce a trendem klesajícího počtu a stárnutí zaměstnanců.

V důsledku toho podporují investice vlád, investorů do rizikových podniků a velkých maloobchodníků v několika zemích novou vlnu výzkumu, která má významný vliv na vývoj robotů slučitelných s logistikou. Kromě USA, Číny, Ruska a Japonska má v této oblasti silné postavení také Evropa. V rámci programu SPARC Evropské komise bude EU investovat 700 milionů EUR do výzkumu robotické technologie a konsorcium 180 evropských společností přislíbilo dalších 2,1 miliardy EUR do roku 2020.

Petr Polák, IT Delivery Manager DHL Supply Chain v České republice, prohlásil: „I když jde v logistice vývoj rychle dopředu, k zavádění novinek nedochází tak pružně, jak bychom si představovali. Čárové kódy se například používají zhruba 50 let, a i přesto, že existuje řada novinek, jejich využití stále převládá. V případě robotů by však jejich uvedení do praxe mohl výrazně urychlit aktuální nedostatek pracovních sil, se kterým se logistika potýká. Navíc manipulace se zbožím bude rychlejší a ekonomičtější, což bude významným argumentem i pro naše zákazníky.“

Výsledky testování prototypů byly zveřejněny na akci Robotics Day společnosti Deutsche Post DHL
Společnost DPDHL Group již zahájila testy, které mají poskytnout odpověď, jakou roli by mohla robotizace sehrát v logistice. Společnost zkouší spolupracující roboty ve vybraných skladovacích provozech s cílem nalézt řešení pro transformaci dodavatelských řetězců. Rychlost technického pokroku rychle roste a téměř každý den se objevují nová vylepšení a průlomová řešení. Vyhlídky pro robotiku jsou velmi vzrušující a svět logistiky bude mít prospěch z budoucího vývoje robotické technologie. Přehled výsledků z testování byl představen na první akci Robotics Day, která se uskutečnila v dubnu v Inovačním centru DHL v Německu, kde se sešli přední výzkumníci v oblasti robotiky. Na akci, která hledala odpověď na otázku, jak by mohli lidé a vyspělí roboti pracovat vedle sebe, byly vystaveny také konkrétní nejmodernější exponáty předních společností v oblasti robotiky.

Zpráva o trendech Robotics in Logistics obsahuje poznatky a nejnovější informace od předních akademických pracovníků a odborníků z oblasti vyspělé robotiky a byla sestavena v rámci programu Logistics Trend Radar, v němž se DHL snaží identifikovat trendy a technologie pro využití v logistickém průmyslu.

 
 

Související články

 

Komentáře k článku

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve příhlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@truck-business.cz