Gebrüder Weiss přidává nové nákladní vozy na plyn  |  Truck dodavatel  |  Aktuality  |  Truck & Business

     
 

Truck & Business » Aktuality » Truck dodavatel » Gebrüder Weiss přidává nové nákladní vozy na plyn

Gebrüder Weiss přidává nové nákladní vozy na plyn

 
gebrueder-weiss

pátek, 31. ledna 2020

Společnost Gebrüder Weiss používá nově od počátku roku 2020 dva nákladní vozy poháněné LNG (Liquefied Natural Gas). Vozidla jezdí každý den na trase mezi německým Löhne a rakouským Salzburkem. „Za jeden rok by nasazení kamionů mělo omezit emise oxidu uhličitého přibližně o 53 tun,“ říká Jan Kodada, ředitel obchodu a marketingu Gebrüder Weiss ČR.

 

Dva nové kamiony fungují na bázi LNG, tedy zkapalněného zemního plynu, který se vyznačuje velmi vysokou hustotu energie a je výrazně méně škodlivý vůči životnímu prostředí. V porovnání s běžnou motorovou naftou se emise sníží na minimum, což je výhodné především ve městech s velkým objemem provozu.

„Od začátku roku používáme na trase mezi německým Löhne a Salcburkem denně dva nákladní automobily na LNG. Ve srovnání s běžnou naftou jsou emise oxidu dusnatého sníženy o 70 procent, emise nemetanových uhlovodíků o 90 procent a emise sazí na 99 procent. V Gebrüder Weiss nyní používáme celkem pět nákladních vozidel na plyn a do budoucna budou přibývat další,“ uvádí Jan Kodada.

Vozy poháněné zemním zkapalněným plynem mají dojezd až 1 600 kilometrů, síť čerpacích stanic pro LNG je však napříč Evropou stále nedostatečná. To by se mělo v dohledné době změnit, odpovědné evropské orgány totiž vnímají výhody využívání zemního plynu v dopravě, a proto podporují budování této sítě. Do roku 2025 plánují její rozšíření, a to tak, aby umožnila tankování každých 400 kilometrů. „Možnosti tankování LNG jsou nyní velmi omezující. Například na námi využívané trase jsou pouze dvě čerpací stanice a zastávky u nich se musí dobře naplánovat. Kromě tohoto malého nedostatku jsme s provozem obou vozidel velmi spokojeni,“ říká Erich Parth, oblastní manažer mezinárodních přeprav GW v Salcburku.

O tisíce tun emisí méně
Jednou z klíčových firemních hodnot přepravní a logistické společnosti Gebrüder Weiss je udržitelnost a šetrnější přístup k životnímu prostředí. Snaží se tedy pro přepravu hledat a aplikovat nová řešení, která budou k životnímu prostředí šetrnější. „Jsme si vědomi naší zodpovědnosti v oblasti dopravy a logistiky, proto se neustále pokoušíme hledat nové cesty, které nám náš cíl umožní plnit,“ doplňuje Jan Kodada. Díky tomuto přístupu, který Gebrüder Weiss aplikuje v mezinárodním měřítku, snižuje každoročně objem oxidu uhličitého uvolněného do ovzduší o tisíce tun za rok, a to díky řadě speciálních programů. Jedním z nich jsou i alternativní pohonné hmoty využívané v rámci přepravy. "Vyvíjíme maximální úsilí, abychom minimalizovali emise látek znečisťujících ovzduší. Používáním vozidel poháněných plynem nyní podnikáme další krok k ekologičtější dopravě," říká Michael Thomsen, manažer pobočky Gebrüder Weiss v Salcburku.

 

 
 

Související články

 

Komentáře k článku

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve příhlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@truck-business.cz