RŮST CEN ROPY OHROŽUJE DOPRAVCE  |  Archiv 2006 - 2012  |  Truck & Business

     
 

Truck & Business » Archiv 2006 - 2012 » RŮST CEN ROPY OHROŽUJE DOPRAVCE

RŮST CEN ROPY OHROŽUJE DOPRAVCE

 
image210

středa, 16. srpna 2006

Zejména malým a středním dopravcům způsobují velké starosti trvale rostoucí ceny ropy a pohonných hmot. Silná konkurence na trhu dopravních firem jim nedovoluje zahrnout zvýšené náklady kvůli zvyšováním cen pohonných hmot do svých sazeb za své...

 
Zejména malým a středním dopravcům způsobují velké starosti trvale rostoucí ceny ropy a pohonných hmot. Silná konkurence na trhu dopravních firem jim nedovoluje zahrnout zvýšené náklady kvůli zvyšováním cen pohonných hmot do svých sazeb za své služby. Jejich hospodářské výsledky se tak zhoršují a začíná být ohrožena jejich samotná existence. Drobných podnikatelů v dopravě, kteří jsou odkázání na příležitostné zakázky, je v České republice podle odhadů Česmad Bohemia kolem 80 procent. Na rozdíl od velkých přepravních firem o úpravě cen v souvislosti se změnou nákladů na pohonné hmoty vyjednávat nemohou. Musí se spokojit s cenou, kterou diktuje trh. „Máme informace o tom, že zájem o zajišťování přepravy stále roste, proto by dopravci měli této situace využít a se svými zákazníky začít vyjednávání o zvýšení cen,“ doporučil dopravcům tiskový mluvčí Sdružení automobilových dopravců Česmad Bohemia Martin Felix.
Cena pohonných hmot tvoří u dopravních firem až třetinu všech nákladů na podnikání. V situaci, kdy cena nafty neustále roste, dochází k dramatickému zvýšení provozních nákladů. To dokládá i další nárůst nákladového indexu Sdružení Česmad Bohemia. „Růst cen nafty vyhnal index ve druhém čtvrtletí oproti prvnímu čtvrtletí tohoto roku o 2,3 procenta výše. Tomuto nárůstu již nedokázal zabránit ani sílící kurz koruny či nízké úrokové sazby,“ komentoval situaci Felix. Zvýšení zaznamenaly i další indexy, ve 2. čtvrtletí vzrostly například o 4,2 procenta náklady na řidiče. Meziroční nárůst nákladového indexu vůči druhému čtvrtletí loňského roku se ustálil na 2,9 procenta a bazický index proti roku 2001 vykazuje nárůst dokonce o 16,3 procenta.


 
 
 

Komentáře k článku

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve příhlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@truck-business.cz