Dopravní koncepci potřebujeme, ale...  |  Archiv 2006 - 2012  |  Truck & Business

     
 

Truck & Business » Archiv 2006 - 2012 » Dopravní koncepci potřebujeme, ale...

Dopravní koncepci potřebujeme, ale...

 
image587

středa, 11. srpna 2010

Sdružení dopravců Česmad Bohemia vyslovilo své stanovisko k vyřčeným plánům nového ministra dopravy Víta Bárty: Ministr dopravy Vít Bárta začal po svém nástupu do funkce okamžitě mapovat aktuální problémy výstavby infrastruktury, které ještě...

 
Sdružení dopravců Česmad Bohemia vyslovilo své stanovisko k vyřčeným plánům nového ministra dopravy Víta Bárty:

Ministr dopravy Vít Bárta začal po svém nástupu do funkce okamžitě mapovat aktuální problémy výstavby infrastruktury, které ještě současná hospodářská situace a neutěšený stav státních financí dramaticky eskalovaly. V této souvislosti zazněla i myšlenka zformulování dopravní koncepce, která České republice chybí již mnoho let. To je nepochybně dobrá zpráva, nicméně některá vyjádření, která doprovázela informaci o nutnosti vzniku této koncepce, budí obavy, aby nebyla ovlivněna často opakovanými, ale naprosto nepravdivými mýty.

Při úvahách, jak pomoci obyvatelům sužovaným kvůli nedostavěné infrastruktuře kamionovou dopravou, je jako řešení zvažována možnost zvýšení mýtného. To bohužel občanům postižených obcí nijak nepomůže, protože pro přepravu zboží chybí jiná alternativa (i v regionech navštívených ministrem jako je D8 a Třinecko). Mnohaleté snahy evropských zemí převést nákladní silniční dopravu na železnici se i přes obrovské finanční náklady nesetkávají s úspěchem a podíl železnice na přepravních výkonech neustále klesá směrem k 10 procentům. Dle studií renomovaných zahraničních institucí by i případné zvýšení mýta na hranici 1 euro/km přineslo přesun pouhého 1,22 % dopravy ze silnice na železnici, ovšem za cenu zvýšení inflace a obrovských ekonomických ztrát.

Při plnění současných požadavků výroby a obchodu na logistické služby nelze roli silniční nákladní dopravy ničím nahradit. Její případná penalizace dalším zvyšováním poplatků by vedla pouze k navýšení nákladů výrobců a potažmo i konečných cen pro spotřebitele a k snížení konkurenceschopnosti celého národního hospodářství. 
 
 

Komentáře k článku

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve příhlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@truck-business.cz