Situace očima dopravců 2  |  Truck & business 4 / 2023  |  Aktuální číslo  |  Truck & Business

     
 

Truck & Business » Aktuální číslo » Truck & business 4 / 2023 » Situace očima dopravců 2

Situace očima dopravců 2

 
esa-kladno

středa, 6. prosince 2023

Ing. Svatopluk Úředníček provozní ředitel ESA s.r.o. Kladno

 

Logistika je odvětví, které je přímo závislé na vývoji ekonomiky v České republice, v Evropské unii či globální ekonomiky. Změny v ekonomice pak rychleji či s jistým zpožděním dopadají na jednotlivé logistické aktivity, a to podle povahy a charakteru dané činnosti a smluvních podmínkách. Doprava je většinou zasažena velmi rychle, skladová logistika pak s jistým zpožděním. S tím souvisí i rychlost protireakce, kdy v dopravě dokážeme reagovat rychleji a finální dopad na ekonomiku firmy nemusí být tak markantní. V současné době všichni silně vnímáme zpomalení ekonomiky, které ještě nějakou dobu potrvá. V dopravě se konkrétně projevuje snížením přepravovaného objemu, což způsobuje nárůst volných kapacit na trhu a s tím spojený tlak na cenu přeprav. O výběrová řízení tedy není nouze a celkově je situace v dopravě turbulentní. V současné době to nejvíce pociťujeme v mezinárodní přepravě, kde chybí importní objem do ČR, a tak se o každou exportní „zpátečku“ vede cenový boj. Rozkolísanou cenu nafty se daří eliminovat naftovými doložkami. Přestože dříve stačilo naftové doložky uzavírat na čtvrtletní bázi, nyní je potřeba vyjednávat podmínky měsíčně, aby se jejich vliv ekonomicky projevil s minimálním zpožděním.

Pokud jde o oblast skladování, jistá setrvačnost zásob ve skladech již pominula a logističtí poskytovatelé začínají pociťovat ekonomickou zátěž volných skladových prostor. S menším objemem přirozeně klesá produktivita, narůstá komplexnost zakázek a klesá vytíženost distribučních linek.

Vyjednávání o cenách za skladování a dopravu je obecně daleko náročnější, než tomu bylo v roce minulém, jednoduše proto, že momentálně již trh není ochoten absorbovat přenášení zvýšených vstupních nákladů do cen bez jejich jasného rozklíčování. Už tu také není nejistota ohledně cen energií jako v minulém roce, kalkulace jsou přesnější a bez cenových „polštářů“ pro případ mimořádných výkyvů. Obecně vzato, v logistice jsme opět v období intenzivnějšího hledání optimalizací, úsporných opatření a nových obchodních příležitostí.

 
 
 

Komentáře k článku

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve příhlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@truck-business.cz