Optimální řešení pro nákladní vozidla využívající evropské mýtné sítě  |  Truck & business 4 / 2020  |  Aktuální číslo  |  Truck & Business

     
 

Truck & Business » Aktuální číslo » Truck & business 4 / 2020 » Optimální řešení pro nákladní vozidla využívající evropské mýtné sítě

Optimální řešení pro nákladní vozidla využívající evropské mýtné sítě

 
it-technika

pondělí, 30. listopadu 2020

Ježdění po Evropě není tak snadné, pokud řídíte nákladní vozidlo. Každá země má svůj vlastní mýtný systém, který je pro tento typ vozidel velmi omezující. Za těchto podmínek je obtížné najít pouze jednu službu, jež by řešila platbu elektronického mýtného po celé Evropě, a snížit tím pracovní zátěž, náklady a čekací doby pro řidiče nákladních vozidel a přepravní společnosti. Ať už jste řidič nebo správce vozového parku, jsou pro vás k dispozici řešení, která vám usnadní cestování po hlavních evropských trasách.

 

O společnosti Easytrip Transport Services, jež tato inteligentní řešení nabízí, a především o jejích produktech jsme hovořili s Ing. Jozefem Bavolarem, Area sales managerem pro střední Evropu.

Mýto je celoevropskou realitou, a tím pádem i výraznou položkou, která zaměstnává hlavy fleetových manažerů od Tirany po Lisabon. Můžete nastínit, jaká v této oblasti panuje situace?

Téměř všechny evropské země mají své vlastní mýtné systémy. Směrnice 2004/52/ES, rozhodnutí 2009/750/ES a nová směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/520 ze dne 19. března 2019 o interoperabilitě elektronických systémů pro výběr mýtného a usnadnění přeshraniční výměny informací o neuhrazení silničních poplatků v EU si klade za cíl reagovat na tuto situaci umožněním snadnějšího průchodu přes mýtné sítě, a tudíž i po dálnicích mezi zeměmi EU.

Technická omezení, výrazné rozdíly mezi používanými technologiemi i smluvní náležitosti jsou však stále významným problémem pro použití v celé Evropě. Evropské země zavedly různé mýtné systémy pro nákladní vozidla. Většina evropských zemí vyžaduje, aby byla vozidla vybavena palubní jednotkou, která vypočítává mýtné za kilometr na základě různých kritérií: hmotnosti, počtu náprav či emisí CO2 vozidla. Kromě toho je toto nařízení v závislosti na každé zemi implementováno odlišně, někde ekologickou daní, jinde dálniční známkou. Albánie, Řecko, Irsko, Makedonie a Srbsko používají standardní systémy mýtného. Některé země, jako je Dánsko, Lucembursko, Nizozemsko a Švédsko, používají Euroviněty, které umožňují jízdu v několika zemích. Ve Finsku, Bosně a Hercegovině a Černé Hoře se mýtné neplatí. Několik velkých evropských tunelů má navíc své vlastní mýtné: to je případ tunelu Liefkenshoek, Mont Blanc, Fréjus, Kiltunnel či Westerschedlet. Tváří v tvář tomuto nesčetnému množství systémů je tedy snadné pochopit potíže, s nimiž se setkávají provozovatelé nákladních vozidel jezdících napříč Evropou, i touhu evropských orgánů po harmonizaci.

Jakým způsobem dokáže společnost Easytrip Transport Services pomoci při řešení těchto problémů a jaké konkrétní služby nabízí?

Cílem každého poskytovatele silničních služeb je poskytnout řidičům optimální a konzistentní pracovní prostředí. Společnost proto poskytuje širokou škálu služeb pro nákladní vozidla využívající zpoplatněné evropské silnice. Díky nejrůznějším službám umožňuje Easytrip Transport Services jakékoli přepravní společnosti optimalizovat cesty z hlediska času a nákladů. Společnost Easytrip Transport Services si klade za cíl zajistit co nejširší pokrytí mýtných domén v Evropě, ať už v zemích EU nebo mimo EU.

Flexibilní a na míru šitá řešení od společnosti Easytrip Transport Services jsou navržena tak, aby se přizpůsobila situaci a potřebám každého správce vozového parku, řidiče nebo přepravní společnosti s cílem optimalizovat náklady a ziskovost. Na základě vlastních potřeb můžete tedy těžit z různých nabídek a zařízení, které usnadní jízdu vašim nákladním vozidlům po celé Evropě.

Easytrip Transport Services je jednou z největších společností propojujících jednotlivé dodavatele služeb v oblasti silniční mobility v Evropě. K našim službám patří mýtná řešení, která zahrnují jak lokální, tak i interoperabilní zařízení, dále správa refundací DPH ve 30 zemích (EU i mimo EU) a spotřebních daní, rezervační služby pro trajekty, vlaky a tunely na exkluzivním online rezervačním portálu, tankovací karty akceptované ve více než 20 zemích, telematická řešení a v neposlední řadě také řešení problematiky minimálních mezd řidičů ve Francii a Itálii. Jedná se o komplexní nabídku služeb, které v dané kombinaci přispívají k maximálnímu snížení nákladů pro přepravní společnosti a jsou šity na míru podle obchodních potřeb.

Jak dokáže vaše společnost zajistit při tak velké rozmanitosti národních mýtných systémů interoperabilitu?

Společnost Easytrip Transport Services spolupracuje s poskytovateli služeb, kteří mají certifikaci EETS (European Electronic Toll Service), a také s místními poskytovateli, aby zajistila co nejširší pokrytí mýtného a zaručila optimální kvalitu služeb na míru podle potřeb klienta. Díky pokrytí více než 120 000 km hlavních evropských tras může společnost Easytrip Transport Services nabídnout maximální slevy a výhody na partnerských dálničních sítích.

Easytrip Transport Services nabízí jedinečnou palubní jednotku, která poskytuje maximální interoperabilitu mezi různými evropskými mýtnými systémy. Interoperabilní zařízení SAT Box od Easytrip Transport Services má navíc integrovanou možnost telematického řešení a je jedinou palubní jednotkou v Evropě, která je víc než pouhou možností, jak uhradit mýtné. Klienti tedy mohou využívat i sledování vozového parku a jeho efektivní správu spolu s dalšími službami, jako jsou platby trajektů nebo zabezpečených parkovišť.

Jedná se o velmi flexibilní, jednoduché, ale přesto komplexní řešení, díky kterému můžete výrazně optimalizovat své celkové náklady! Již nemusíte měnit palubní jednotku, abyste mohli přidat další země, v nichž se hradí mýtné. Další země lze dálkově nastavit a aktivovat bezdrátově bez ohledu na to, kde v Evropě se vozidlo aktuálně nachází. Palubní jednotku je možné dokonce libovolně přemístit z vozidla na vozidlo. Aktualizaci údajů o vozidle lze opět nastavit na dálku.

Možnost telematických služeb, která je integrována do interoperabilního SAT Boxu, je intuitivním, profesionálním a nákladově efektivním řešením. Platforma, díky níž toto řešení funguje, vám umožní ověřit polohu a stav vozidla, řídit provoz, optimalizovat náklady nejenom na spotřebu paliva, a zároveň sledovat dodržování doby jízdy a povinných odpočinků. Můžete také přijímat aktuální informace o provozu a alternativních trasách a komunikovat s řidiči na dálku. Díky mobilní aplikaci lze snadno a profesionálně sledovat a spravovat vozový park a komunikovat s řidiči.

V jakých zemích je momentálně váš systém k dispozici a jak se může potenciální zájemce dostat k podrobnějším informacím?

Interoperabilní zařízení SAT Box od Easytrip Transport Services je k dispozici pro evropské sítě mýtného v následujících zemích: Itálie, Francie, Španělsko, Portugalsko, Polsko (dálnice A4, část Katowice-Krakov), Rakousko, Belgie (a tunel Liefkenshoek), Dánsko, Švédsko, Norsko, Německo a brzy Maďarsko a Slovinsko.

Společnost Easytrip Transport Services bude pokračovat ve svém úsilí spolehlivě využívat širokou síť partnerů, a to díky globálním odborným znalostem na přepravním trhu, a bude i nadále pomáhat klientům s optimalizací jejich ziskovosti poskytováním předvídatelných či skutečných nákladů a správných řešení šitých na míru jejich přepravním potřebám.

Další informace získáte na www.easytrip.eu, nebo pokud se obrátíte na brněnskou kancelář místního zastoupení pro ČR na telefonním čísle 545 425 336 nebo e-mailu info.cz@easytrip.eu.

 

 

 
 
 

Komentáře k článku

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve příhlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@truck-business.cz