Nová dopravní strategie  |  Truck & business 3 / 2016  |  Aktuální číslo  |  Truck & Business

     
 

Truck & Business » Aktuální číslo » Truck & business 3 / 2016 » Nová dopravní strategie

Nová dopravní strategie

 
mercedes-2

úterý, 27. září 2016

Prezentace inovativních řešení transportu, zejména v ekologicky vytížených lokalitách, se odehrála v prostorách Messee Stuttgart, ICS. Hlavním dirigentem byl šéf užitkových vozidel Mercedes-Benz Volker Mornhinweg. V průběhu prezentace předal slovo jednotlivým vývojovým pracovníkům, kteří předvedli připravované novinky v dílčích segmentech dopravy. Již z jejich výběru je zřejmé, že Mercedes-Benz je dnes skutečně společností nikoliv německou, ale doslova světovou. Závěr patřil opět hlavnímu mluvčímu, který představil jako „třešničku na dortu“ revoluční studii Vision Van. Dnes se zastavíme alespoň u některých dílčích projektů a ukážeme premiérovou studii nového vozu, v němž již stěží budeme hledat současné Vito nebo Sprintera.

 

Nová strategie

Divize dodávkových vozidel Mercedes-Benz odstartovala strategickou iniciativu adVANce v jejímž rámci se zaměřuje především na oblasti konektivity, automatizovaných systémů nakládky a vykládky zboží a na nové koncepty mobility. Mercedes propojuje vlastní výzkum s výsledky dílčích řešení pocházejících od specializovaných firem a společností. Jde o automatizovanou nakládku zboží, online monitoring zboží od dodavatele až ke spotřebiteli, distribuci zboží s využitím dronů či dopravních robotů a další techniky. Výsledkem je v konečné fázi studie Vision Van.

Alespoň na některé z nových technik, které by se měly záhy objevit v ekologické hospodárné autodopravě, upozorní přiložené snímky s krátkým informativním textem.

 

Vans & Drones

Co bylo ještě před několika měsíci pouhou vizí, realizuje Mercedes u svých užitkových typů již dnes. Mnohdy je třeba do obtížně přístupných míst rychle dodat náhradní díly či léky. Tam všude může být nasazeno Vito s příslušnou technikou vybavené přistávací resp. startovací plochou na střeše vozidla.

 

Vans & Robots

Tato dílčí technika využívající dopravní roboty je dalším příkladem otevřené spolupráce stuttgartské automobilky s vývojáři z nejrůznějších zemí všech kontinentů. Dopravní systém vyvinutý společností Starship Technologies pochází z anglofonní země. Tento systém ase zrodil ve Velké Británii. (Pestrost původu firem i přednášejících byla důvodem proč hlavní „konferenční řečí“ byla angličtina a nikoliv němčina, jak je tomu dnes již standardem u německých – domácích firem).

 

Cargo Space Engeniering

V tomto segmentu byli novináři seznámeni nejen se zmíněnými drony a roboty, ale i s dosud nepříliš často publikovanými konstrukčními přednostmi elektromobilů. Z přiložené informační makety je zřejmý vliv přestavby na velikost nákladového prostoru. Díky konstrukčním úpravám lze u elektropohonu zvětšit nákladový prostor zhruba o 10 % objemu oproti klasické verzi se spalovacím motorem.

 

Vision Van

Zlatým hřebem prezentace bylo představení zmíněné revoluční studie lehkého užitkového vozu Vision Van pro městské oblasti. Vozidlo integruje prakticky všechny shora představené inovativní technologie pro doručování zboží koncovým spotřebitelům, a definuje tak požadavky na výkon a řešení budoucích generací lehkých užitkových vozů.

Stejně jako dílčí inovativní techniky vznikl i tento projekt v rámci strategické iniciativy pro budoucnost adVANce.

 

Mercedes-Benz Vans pro budoucnost autodopravy

Mercedes pokračuje v upevňování své průkopnické role v oblasti lehkých užitkových vozidel a zahajuje proces zásadní strategické transformace. Mercedes-Benz Vans bude v blízké budoucnosti nejen výrobcem lehkých užitkových vozidel včetně souvisejících služeb, ale stane se také poskytovatelem komplexních systémových řešení orientovaných na potřeby zákazníků.

Mercedes-Benz Vans spouští strategickou iniciativu pro budoucnost, která zaměřuje pozornost na tři inovační oblasti: aplikace v oblastech konektivity a internetu věcí, které umožňují optimální integraci nejrůznějších technologií do lehkých užitkových vozidel Mercedes-Benz Vans (digital@vans), inovativní hardwarová řešení pro odvětví lehkých užitkových vozů (solutions@vans) a nové koncepty mobility pro požadovanou přepravu osob a zboží (mobility@vans).

Cílem aktivit ve zmíněných oblastech je identifikovat za pomoci zákazníků a uživatelů inovativní řešení pro aktuální a budoucí požadavky a rychle je vyvinout do stavu vhodného pro uvedení na trh. „Vydáváme se na cestu transformace s naprostým přesvědčením o její důležitosti. Iniciativou adVANce jasně ukazujeme, že se nespokojíme s tím, co aktuálně máme,“ vysvětluje Volker Mornhinweg. Svoje vystoupení dokončuje slovy: „Průkopnický duch a rozhodnost nás vždy poháněly kupředu, a tak tomu bude i nadále. Jsme schopni kombinovat naše silné stránky a po dlouhá desetiletí získávané know-how s novými úhly pohledu, pracovními metodami a nápady. Nalezli jsme komplexní přístup, který drží krok s měnícími se požadavky – a dokonce bude o krok před nimi.“

 
 
 

Komentáře k článku

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve příhlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@truck-business.cz