Mercedes je průkopníkem  |  Truck & business 2 / 2023  |  Aktuální číslo  |  Truck & Business

     
 

Truck & Business » Aktuální číslo » Truck & business 2 / 2023 » Mercedes je průkopníkem

Mercedes je průkopníkem

 
mercedes-2

středa, 7. června 2023

Josef Mařík ředitel společnosti Mercedes-Benz Trucks Česká republika s.r.o. Praha

 

Bezpečnost a komfort mají nákladní vozidla značky Mercedes-Benz v genech. Možnosti zvyšování komfortu pomocí různé výbavy jsou prakticky neomezené, požadavky mohou být velmi individuální a vždy se najdou další prvky a drobnosti, které mohou řidiči zpříjemnit náročnou práci a dlouhé hodiny strávené v kabině vozidla a kolem něho. Zaměřme se ale spíše na bezpečnostní prvky a výbavu, protože naše značka je a vždy byla průkopníkem na poli bezpečnosti provozu. Navíc, řada bezpečnostních systémů má i funkci zvyšování komfortu, protože pomáhají řidiči ulehčit práci v běžném provozu a hlídají za něj kritické situace. Bezpečnost tak přináší více komfortu a menší stres.

Již při konstrukci vozidel se uplatňují nejpřísnější požadavky na pasivní bezpečnost, které zohledňují v plné míře vysoké nároky, dané filozofií naší firmy. Na palubě všech dnešních nákladních vozidel najdeme ale i řadu aktivních bezpečnostních a asistenčních systémů, na které jsme si zvykli a bereme je jako samozřejmost, protože jsou předepsány legislativou – sem patří například protiblokovací systém brzd ABS, protiprokluzový systém ASR, asistent stability ESP, hlídání jízdy v jízdním pruhu LDWS, brzdový asistent ABA a další. Řadu z nich značka Mercedes-Benz jako úplně první výrobce vyvinula a uvedla do sériové výroby dlouho před jejich povinným zavedením. V blízké budoucnosti v návaznosti na legislativu Global Safety Regulation přibudou ještě další povinné systémy a řada doposud volitelných systémů přejde do sériové výbavy. Značka Mercedes-Benz je výjimečná v tom, že její asistenční a bezpečnostní systémy jsou vždy dokonalejší a přinášejí více funkcí, než požaduje aktuální legislativa. Naší vizí, na které stojí vývoj, je budoucnost bez nehod.

Podívejme se na některé ze systémů. Například výše zmíněný brzdový asistent ABA. V aktuálních nákladních vozidlech Mercedes-Benz najdeme brzdový asistent páté generace a již se připravuje generace šestá. Nynější brzdový asistent rozpozná pohybující se nebo stojící překážky, vozidla nebo chodce v jízdní dráze vozidla a varuje řidiče, podle potřeby automaticky zahájí brzdění a je schopen i automaticky zastavit vozidlo.

Asistenční systém Active Drive Assist ADA druhé generace přináší autonomní řízení vozidla v úrovni 2 podle SAE a umí za určitých podmínek aktivně podporovat řidiče při řízení nákladního vozidla v podélném a příčném směru. Dokáže samočinně udržovat bezpečnou vzdálenost, zrychlovat a řídit. V systému ADA 2 je obsažená funkce Emergency Stop Assist, která aktivuje nouzové zastavení, pokud řidič přestane ovládat volant navzdory vizuálním a akustickým upozorněním.

Jedním z nejnovějších přírůstků do portfolia asistenčních a bezpečnostních systémů je Active Sideguard Assist (ASGA), který hlídá prostor podél celého boku nákladní soupravy. ASGA dokáže nejen upozorňovat na stojící či pohybující se cyklisty nebo chodce na straně spolujezdce, ale také zahájit automatizované brzdění až do úplného zastavení vozidla při odbočování vpravo rychlostí až 20 km/h, pokud řidič včas nezareaguje. Active Sideguard Assist používá pro vizuální výstražná upozornění displej systému MirrorCam na straně spolujezdce. Od loňska se používá již druhá generace tohoto kamerového systému s funkcí zpětných zrcátek, která dokáže řidiče v mnoha situacích silničního provozu ještě lépe podporovat mimo jiné prostřednictvím nových parametrů zobrazování z kamer. Výhodou kratších ramen s kamerami pro řidiče je například snadnější couvání v přímém směru v porovnání s první generací. Perspektiva obrazu poskytovaného systémem MirrorCam se totiž nyní ještě více podobá perspektivě obvyklých skleněných zrcátek.

 

 
 
 

Komentáře k článku

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve příhlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@truck-business.cz