Editorial  |  Truck & business 2 / 2021  |  Aktuální číslo  |  Truck & Business

     
 

Truck & Business » Aktuální číslo » Truck & business 2 / 2021 » Editorial

Editorial

 
lide-2

úterý, 15. června 2021

Pokud bych měl měřit význam alternativních pohonů v silniční autodopravě četností tiskových zpráv předních výrobců vozidel na toto téma, klasický diesel by už ani neměl existovat. Jak všichni víme, realita je ale úplně jiná. Alternativní pohony, především elektromobilita, se staly manifestem pokrokovosti a deklarací toho, že moje značka jde tím správným směrem. Osobně proti elektrice nic nemám – sám jezdím již více než deset let výlučně plug-in hybridy – ale prostor, který se tomuto tématu dostává, je naprosto nepřiměřený reálnému významu, jejž tyto pohony v současnosti mají – a obávám se ještě dlouho mít budou.

 

O klasických dieselech se už pomalu mluví s hanbou a úplně se zapomnělo, jakého pokroku bylo v jejich vývoji za poslední dvě tři dekády dosaženo. Hezky to vystihuje jedna věta z naší ankety Barometr silniční autodopravy, kterou jsme věnovali právě alternativním pohonům a názorům na ně: „Je laboratorně prokázané, že když vozidlo s tradičním motorem Euro 6 projelo smogem zamořeným městem v Německu, vypouštělo z výfuku čistější vzduch, než nasávalo.“

Jak mi nedávno někdo řekl, o tom, jestli elektřinu ano nebo ne, nemá smysl polemizovat, protože to už je (politicky) rozhodnuto a není cesty zpět. Jak to všechno nakonec dopadne, je ovšem ve hvězdách. V dějinách dopravy o tom, jaký druh pohonu se bude nebo nebude používat, zatím rozhodoval téměř výlučně trh. Nyní se některé druhy z veřejných zdrojů podporují a tím pádem zvýhodňují, přičemž ti, kteří o tom rozhodují, neponesou v budoucnu za své činy žádnou zodpovědnost. „Udržitelnost“ se stala ultimativním cílem, pro nějž se může dělat cokoli. Podobně jako byla nedávno nepřípustná diskuze o tom, co je a co už není přiměřené v boji s covidem. Doufejme, že zvítězí rozum před horlivostí, nebo že těm horlivým nakonec dojdou peníze i  „těch druhých“. To už může být každopádně pozdě.

Úspěšné léto v přepravě, spedici a logistice přeje

Martin Mensa

vydavatel

„Jak vnímáte budoucnost silniční autodopravy z hlediska druhů pohonu (tradiční vs. alternativní)…“

a jak důležité jsou pro vaše zákazníky – objednatele přepravních a logistických služeb – ekologické parametry vaší činnosti? (dopravci)

…a jakou váhu dávají z vaší zkušenosti čeští autodopravci ekologickým parametrům při výběru zboží a služeb? (dodavatelé)

 
 
 

Komentáře k článku

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve příhlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@truck-business.cz