Ekologický pohon nákladních vozů  |  Truck & business 2 / 2020  |  Aktuální číslo  |  Truck & Business

     
 

Truck & Business » Aktuální číslo » Truck & business 2 / 2020 » Ekologický pohon nákladních vozů

Ekologický pohon nákladních vozů

 
loga

pondělí, 25. května 2020

Volvo Group a Daimler Truck AG coby přední zástupci odvětví výroby užitkových a nákladních vozidel sdílejí vizi zahrnující udržitelnou dopravu a uhlíkově neutrální Evropu do roku 2050. Obě firmy nyní podepsaly předběžnou dohodu o založení nového podniku se společnou majetkovou účastí.

 

Odvětví dopravy a logistiky udržuje svět v pohybu, přičemž nároky na dopravu budou i nadále růst, a to jak zvyšováním přepravních objemů, tak zejména uplatňováním stále náročnějších ekologických požadavků.

Technologie pro těžká vozidla

Martin Daum, předseda představenstva společnosti Daimler Truck AG a člen představenstva společnosti Daimler AG, k otázce ekologicky přijatelných nákladních vozů říká: „Pro těžká nákladní vozidla a vozidla dálkové dopravy jsou jednou z důležitých odpovědí a technologií palivové články, kde si Daimler v uplynulých dvou dekádách již vybudoval výrazné odborné znalosti prostřednictvím jednotky palivových článků Mercedes-Benz. Společná iniciativa s Volvo Group je milníkem snah zaměřených na to, jak nákladní vozidla a autobusy poháněné palivovými články dostat na naše silnice.“

Důvěra v palivové články

Elektrifikace silniční dopravy je klíčovou součástí naplnění vize Green Deal, tedy uhlíkově neutrální Evropy a v konečném důsledku i uhlíkově neutrálního světa. Využití vodíku coby nosiče zelené elektřiny k pohonu elektrických nákladních vozidel pro dálkovou dopravu je pouze jedním důležitým dílkem skládanky, který doplňuje bateriové elektromobily a obnovitelná paliva. Spojení zkušeností společností Volvo Group a Daimler v této oblasti za účelem urychlení vývoje je dobrou zprávou pro naše zákazníky i společnost jako takovou. Vytvořením tohoto joint-venture jednoznačně ukazujeme naši důvěru v potenciál vodíkových palivových článků pro užitková a nákladní vozidla. Avšak má-li se tato vize proměnit ve skutečnost, musí tento vývoj aktivně podpořit i další společnosti a instituce, v neposlední řadě i kvůli vybudování potřebné palivové infrastruktury,“ říká Martin Lundstedt, prezident a generální ředitel Volvo Group.

Společný cíl 

Volvo Group a Daimler Truck AG budou ve společném podniku držet stejně velké podíly (50 a 50 procent), přičemž joint-venture bude fungovat jako nezávislý a autonomní subjekt. Společnosti Volvo Group a Daimler Truck AG si budou v dalších oblastech podnikání i nadále konkurovat. Spojení sil se ovšem odrazí v poklesu nákladů na vývoj na straně obou firem a urychlí uvádění systémů palivových článků do produktů sloužících k těžké nákladní dopravě a v náročných aplikacích dálkové dopravy. Společným cílem obou firem je nabízet sériově vyráběná těžká nákladní vozidla s palivovými články pro nasazení v dálkové dopravě. Součástí aktivit nového joint-venture budou rovněž další oblasti využití v automobilovém odvětví i mimo něj.
Daimler Trucks za účelem rozjezdu joint-venture přináší veškeré aktivity v oblasti palivových článků, dnes realizované v nové firemní jednotce Daimler Truck s tímto zaměřením. Toto spojení aktivit zahrnuje převod provozních činností firmy „Mercedes-Benz Fuel Cell GmbH“, která má rozsáhlé zkušenosti ve vývoji palivových článků a systémů skladování vodíku pro nejrůznější aplikace ve vozidlech, do firmy Daimler Truck AG.
 

Finální dohoda na dosah

Uzavřená předběžná dohoda je zatím nezávazná. Finální dohoda by měla být vypracována ve třetím čtvrtletí a uzavřena do konce roku 2020. Veškeré případné transakce podléhají přezkoumání a schválení příslušnými orgány na ochranu hospodářské soutěže.
 

 
 
 
 

Komentáře k článku

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve příhlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@truck-business.cz