Inteligentní mobilita  |  Truck & business 2 / 2012  |  Aktuální číslo  |  Truck & Business

     
 

Truck & Business » Aktuální číslo » Truck & business 2 / 2012 » Inteligentní mobilita

Inteligentní mobilita

 
image2425

Místopředseda Evropské komise Siim Kallas, komisař pro mobilitu a dopravu, vyhlásil vítěze první soutěže inteligentní mobility. Tento pojem v sobě zahrnuje nejen plánovače cest v rámci multimodální dopravy, ale zejména udržitelnou městskou...

 
Místopředseda Evropské komise Siim Kallas, komisař pro mobilitu a dopravu, vyhlásil vítěze první soutěže inteligentní mobility. Tento pojem v sobě zahrnuje nejen plánovače cest v rámci multimodální dopravy, ale zejména udržitelnou městskou mobilitu.

Vítězové první evropské soutěže
V kategorii „Existující plánovače cest“ uspěli dva vítězové Idos a Trenitalia. Idos (z České republiky, jehož provozovatelem je firma Chaps spol. s r.o.) . Druhým vítězem se stala Trenitalia z Itálie, který provozuje společnost Ferrovie dello Stato Italiane SpA). Také kategorie „Nové nápady“ měla dva vítěze, a to Penelope Ventures GmbH a SNCF. Cílem této iniciativy je podpora rozvoje souborných plánovačů cest, které nejsou omezeny státními hranicemi a nabízí možnost kombinovat různé druhy dopravy. V reakci na výsledky hlasování místopředseda Kallas uvedl: „Pevně věřím, že tito vítězové, ale také všechny ostatní zúčastněné projekty, pomohou rozšířit výběr multimodální dopravy pro všechny Evropany. Tato soutěž rovněž potvrdila, že v budoucnu zbývá ještě vyřešit další výzvy, zejména potřebu otevřít přístup k cestovním údajům.“

Uznání pro Idos
Idos je kompletní plánovač cest pro Českou republiku a Slovensko. Kromě toho též poskytuje další přeshraniční autobusová a vlaková spojení po Evropě. Počet návštěvníků na internetu dosahuje 66 milionů za měsíc. Plánovač cest SIPAX firmy Trenitalia umožňuje vyhledávat spojení vlakem, autobusem a trajektem v Itálii a několika sousedních zemích. Doplňuje jej nástroj Viaggiatreno, jenž umožňuje sledovat dopravní informace v reálném čase. Tento plánovač denně zaznamená 3 miliony návštěv. Projekty, které vítězové vyvinuli, naplňují všechny očekávané potřeby cestujících, včetně takových služeb, jako je prodej jízdenek.

Další úspěšné projekty
Návrh plánovače cest Byebyehello, předložený firmou Penelope Ventures GmbH, přesvědčil porotu řadou inovačních prvků a rovněž silným týmem, jenž se na jeho vývoji podílel a dokázal tento návrh realizovat. Společnost hodlá plánovač spustit v Německu v těchto dnech. Návrh plánovače cest Mytripset, který předložila společnost SNCF, se porotě zalíbil inovativním využitím sociálních sítí k doplňování obsahu a dopravních aktualizací. Může se spolehnout na podporu silného týmu partnerů. Spuštění je plánováno ve Francii na podzim roku 2012. Vítěze první soutěže inteligentní mobility Komise vyzvala, aby představili své návrhy a řešení na zasedání výboru Evropského parlamentu pro dopravu. Budou také pozváni k účasti na nadcházejícím světovém kongresu ITS ve Vídni (22. – 26. října 2012), aby podpořili další diskusi o možnostech a problematice celoevropských multimodálních cestovních řešení. Podpora inovačních, multimodálních plánovačů cest patří mezi priority.

Celý článek si přečtěte v T&b 2/2012

 
 
 

Komentáře k článku

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve příhlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@truck-business.cz