Avia ve službách DHL  |  Truck & business 2 / 2012  |  Aktuální číslo  |  Truck & Business

     
 

Truck & Business » Aktuální číslo » Truck & business 2 / 2012 » Avia ve službách DHL

Avia ve službách DHL

 
image2422

Pro příznivce elektromobilů jsme zahájili seriál ekotestů, v nichž se v každém čísle chceme věnovat produkčnímu nákladnímu vozidlu či autobusu poháněnému elektřinou. Ještě před několika málo lety by byla myšlenka na pravidelnou prezentaci užitkových...

 
Pro příznivce elektromobilů jsme zahájili seriál ekotestů, v nichž se v každém čísle chceme věnovat produkčnímu nákladnímu vozidlu či autobusu poháněnému elektřinou. Ještě před několika málo lety by byla myšlenka na pravidelnou prezentaci užitkových elektromobilů utopií. V kategorii osobních elektromobilů bychom jistě mohli testovat desítku těchto vozidel, avšak mezi nákladními vozy a autobusy je jich stále poskrovnu. Dnešním „hostem naší rubriky“ je nákladní elektromobil značky Smith Newton.
V “předpremiéře“ našeho seriálu jsme v posledním čísle ročníku 2011 v testu elektromobilu smart ED uvedli i výsledky laboratorních měření. Již loňský test nás přesvědčil, že elektromobil se dokáže ve městě chovat skutečně jako ryba ve vodě, a dnes tedy připojujeme test podstatně většího užitkového vozidla, s nímž jsme se krátce seznámili. Elektromobil je postaven na podvozku letňanské Avie. Jinak je produktem britské firmy Smith Newton.

Pokračování tradice
Ve Velké Británii má elektromobil dlouholetou tradici. Na rozdíl od kontinentálních evropských zemí si Britové vyráběli vlastní elektromobily. K výrobcům patřil již od 20. let minulého století Smith s centrálou v USA. Společnost má dva výrobní závody. Jeden ve Spojených státech, druhý ve Velké Británii s roční kapacitou 1200, resp. 1500 vozů.
K nejnovějším aktivitám anglické společnosti patří spolupráce s Avií. Podrobnosti o rozvážkovém elektromobilu jsme získali od bývalého výkonného ředitele společnosti Avia Ashok Leyland Motors s.r.o. Marcus Pauels, který vykonává funkci vicepresidenta společnosti Smith Electric Vehicles.

Zkušební provoz v Praze
Nasazení elektromobilu v Praze lze chápat jako navázání na aktivity pobočky DHL Supply Chain ve Velké Británii, která již více než rok zkouší dvanáct nákladních elektromobilů značky Smith Newton. Nákladní automobil je zcela bezhlučný. Vozidlo pohání elektromotor o výkonu 120 kW, který odebírá proud z lithium-iontových akumulátorů. Vozidlo je vybaveno elektronickým řídicím systémem, měničem na střídavý proud a rekuperačním brzděním. Nejvyšší rychlost vozidla je omezena na 80 km/h a dojezd podle provozních podmínek a dle typu akumulátoru činí až 240 km. Na dojezd mají vliv různé faktory, včetně kapacity akumulátorů, stylu jízdy, stoupání silnice, hmotnosti vozidla a nákladu. S téměř nehlučným provozem je Newton ideální pro rozvážku po pracovní době nebo práci v klidových rezidenčních oblastech. Je výhodný pro nasazení na pravidelné trasy s návratem na základnu a vykládkou na více místech.

Celý článek si přečtěte v T&b č. 2/2012


 
 
 

Komentáře k článku

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve příhlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@truck-business.cz