Elektromobil v EU  |  Truck & business 2 / 2011  |  Aktuální číslo  |  Truck & Business

     
 

Truck & Business » Aktuální číslo » Truck & business 2 / 2011 » Elektromobil v EU

Elektromobil v EU

 
image2080

Elektromobil je od svého vývoje jakýmsi neduživým sourozencem automobilu. Současné světové problémy však nutí nejen politiky, ale zejména techniky k usilovnému vývoji a výzkumu v oblasti elektrických vozidel, která se nakonec jeví jako nejvhodnější...

 
Elektromobil je od svého vývoje jakýmsi neduživým sourozencem automobilu. Současné světové problémy však nutí nejen politiky, ale zejména techniky k usilovnému vývoji a výzkumu v oblasti elektrických vozidel, která se nakonec jeví jako nejvhodnější alternativa pro rozvážkovou službu. Jaké jsou dnešní možnosti elektromobilu a zejména jeho výhledy v rámci EU? Na to hledá odpověď tento příspěvek.

Elektromobil trpí zásadním nedostatkem, a to je malý jízdní dosah. Nicméně pro rozvážkovou službu v ekologicky exponovaných lokalitách je a bude vítaným dopravním prostředkem. Dříve, než uvedeme nejnovější stanoviska EU k „eletromobilitě“, přiznejme vozidlům s elektrickým pohonem jejich přednosti. Jsou to zejména:
nulové plynné emise,
nízká hlučnost,
snížená spotřeba energie účinnou rekuperací,
komfortní jednoduché ovládání,
unifikace podvozku a karoserie s vozidly se spalovacím motorem,
jednoduchý pohon s minimální údržbou,
vyzrálá technika elektrické trakce,
jednoduché nabíjení.
Příklady některých nejnovějších praktických elektromobilů ukazují přiložené snímky. Vesměs jde o vozidla již nabízená výrobci zákazníkům. V mnohých případech však výhradně na základě leasingových smluv. Některé elektromobily nejsou určeny (v současné době) pro trh v České republice.


Evropská komise podpoří spolu se čtyřiceti dvěma partnery z odvětví průmyslu, služeb, výrobců elektrických vozidel, obcí, univerzit, technologických a výzkumných institucí celoevropskou iniciativu v oblasti elektromobility – Green eMotion. Cílem iniciativy je výměna a vývoj know-how a zkušeností ve vybraných regionech Evropy. Úkolem iniciativy je rovněž usnadnit uvádění elektrických vozidel v Evropě do provozu. Komise uvolní 24,2 milionu eur na financování některých činností, jež jsou s iniciativou spjaty.

Celý článek najdete v tištěném časopisu Truck & business č. 2/2011.

 
 
 

Komentáře k článku

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve příhlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@truck-business.cz