Nákladní list CMR  |  Truck & business 2 / 2010  |  Aktuální číslo  |  Truck & Business

     
 

Truck & Business » Aktuální číslo » Truck & business 2 / 2010 » Nákladní list CMR

Nákladní list CMR

 
image1686

Snad každý, kdo kdy přišel do styku s mezinárodní silniční nákladní dopravou (častěji se používá označení mezinárodní kamionová doprava), ví, že základní přepravní vztahy vznikající při její realizaci upravuje mezinárodní mnohostranná Úmluva CMR....

 
Snad každý, kdo kdy přišel do styku s mezinárodní silniční nákladní dopravou (častěji se používá označení mezinárodní kamionová doprava), ví, že základní přepravní vztahy vznikající při její realizaci upravuje mezinárodní mnohostranná Úmluva CMR. Důkazem o její existenci je nákladní list CMR.
Nákladní list CMR musí obsahovat závazné (tj. obligatorní, povinné, nezbytné) údaje, jejichž eventuální absence může způsobit neplatnost tohoto dokladu. Úplnost a správnost závazných údajů v nákladním listě by měl vždy při nakládce zkontrolovat zástupce dopravce - tj. řidič.
Odesílatel odpovídá dopravci za všechny škody vzniklé proto, že k nákladnímu listu nebyly dodány všechny doklady nebo nebyly dány nutné informace, anebo doklady a informace jsou neúplné nebo nesprávné, pokud ovšem nejde o nedostatek zaviněný dopravcem.
Dopravce odpovídá jako komisionář za následky ztráty nebo nesprávného použití dokladů v nákladním listě uvedených a k němu připojených nebo dopravci odevzdaných; je však povinen nahradit nejvýše částku, kterou by hradil při ztrátě zásilky.
 
Na co si dát pozor při práci s tímto dokladem upozorňuje článek v časopise Truck & business 2/2010.


 
 
 

Komentáře k článku

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve příhlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@truck-business.cz