Vliv unijní a české legislativy na podnikání v silniční autodopravě/názor č.2  |  Truck & business 1 / 2024  |  Aktuální číslo  |  Truck & Business

     
 

Truck & Business » Aktuální číslo » Truck & business 1 / 2024 » Vliv unijní a české legislativy na podnikání v silniční autodopravě/názor č.2

Vliv unijní a české legislativy na podnikání v silniční autodopravě/názor č.2

 
barometr-truck

úterý, 2. dubna 2024

Ing. Petr Michálek jednatel EWALS CARGO CARE spol. s r.o. Praha

 

Velmi obecně bych hodnotil vliv EU pozitivně ve snaze o dekarbonizaci a digitalizaci odvětví dopravy. Na druhé straně negativně, a to hlavně z pohledu příliš hektického a ne zcela promyšleného nátlaku na přechod na „udržitelnou“ mobilitu (tahače na elektřinu, Bio LNG, HVO atd.), souběžného navyšování mýtných sazeb v zemích EU (opět kvůli emisím CO2) atd. A to vše bez ohledu na obrovský ekonomický dopad na dopravce, obzvlášť pak nyní, kdy je celý trh v útlumu.

Vláda v ČR v posledních letech investuje do modernizace silniční infrastruktury, ale dálniční síť není stále dokončena a existuje i značný deficit v kvalitě silnic. Větší podpora inovací a udržitelnosti by pomohla vývoji vedoucímu k dekarbonizaci a udržitelnosti. Lepší koordinace mezi vládou a institucemi EU by mohla zajistit, aby pravidla a předpisy byly stejné ve všech zemích EU. Zároveň by toto prostředí mělo fungovat efektivně, to znamená, že by mělo být spravedlivé, srozumitelné a snadno dodržovatelné.

Jako příklad dobrých iniciativ v rámci EU můžeme uvést:

  • Stejné emisní normy pro všechna nová vozidla v EU: to pomáhá snižovat znečištění ovzduší a zároveň vytváří rovné podmínky pro výrobce automobilů.
  • Společná pravidla pro provozní dobu a odpočinek řidičů: to zajišťuje bezpečnost na silnicích a chrání řidiče před vyčerpáním.
  • Jednoduchý a transparentní systém pro udělování licencí a povolení: to usnadňuje firmám vstup na trh a provozování dopravy v rámci EU.

Foto: EWALS CARGO CARE spol. s r.o.
Fleet & business č. 1 můžete získat:
a) v tištěné podobě na www.send.cz
b) v digitální podobě na webu www.digiport.cz 

Napsal: Redakce

 
 
 

Komentáře k článku

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve příhlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@truck-business.cz