Nestabilita dodavatelského řetězce  |  Truck & business 1 / 2023  |  Aktuální číslo  |  Truck & Business

     
 

Truck & Business » Aktuální číslo » Truck & business 1 / 2023 » Nestabilita dodavatelského řetězce

Nestabilita dodavatelského řetězce

 
2023-barometr

pondělí, 27. března 2023

"Poptávka v roce 2022 po přepravních a logistických službách byla extrémní. Významný vliv měly následující faktory: výkyvy v automobilovém průmyslu měly za následek obtížnou plánovatelnost přeprav a tím nutnost vložení většího počtu dopravních kapacit na trh. K tomu se přidal fakt, že se někteří ukrajinští řidiči vrátili zpět bránit svou vlast a začala blokace víz pro běloruské a ruské občany pracující v EU," hodnotí rok 2022 Ing. Petr Michálek, jednatel EWALS CARGO CARE spol. s r.o.

 

"Poptávka v roce 2022 po přepravních a logistických službách byla extrémní. Významný vliv měly následující faktory: výkyvy v automobilovém průmyslu měly za následek obtížnou plánovatelnost přeprav a tím nutnost vložení většího počtu dopravních kapacit na trh. K tomu se přidal fakt, že se někteří ukrajinští řidiči vrátili zpět bránit svou vlast a začala blokace víz pro běloruské a ruské občany pracující v EU."

"Spotřebitelský průmysl měl sice stabilní, ale zároveň zvýšené požadavky. Současně s tím se celkově snížil počet kapacit na trhu, tedy mnoho malých dopravců to prostě „zabalilo“ a ukončilo svou činnost. Vznikala vysoká poptávka po skladových prostorách z důvodu nestability dodavatelského řetězce a potřeby společností se předzásobit."

"Tak jako ve většině odvětví bylo i pro dopravu a logistiku nutné zajistit pokrytí navýšených nákladů. Nárůst nákladů jsme byli nuceni přenést i na naše zákazníky, logistika celkově je nízkomaržový byznys, takže výrazné snížení vlastního zisku je pro dopravu i logistiku cesta k neschopnosti se na trhu udržet."

"Prognóza pro následující období se zčásti dá odhadnout, ale bude velmi záležet na reakci zákazníků a jejich schopnosti vidět i dopředu na dobu po ekonomickém propadu. Vidíme v současnosti nižší poptávku po kapacitách na trhu i vyšší neobsazenost skladů, i když ta je stále na úrovni kolem 1 %. Dá se však očekávat, a historie to potvrzuje, následný opětovný nárůst poptávky. A tady je ten kámen úrazu v přepravních službách. Pokud se v době snížené poptávky stane, že trh nenasytí kapacity vozového parku, zákazníci jen budou chtít krátkodobě za každou cenu ušetřit, kapacity přepravních jednotek prostě z trhu zmizí a na dlouhou dobu se nevrátí. Následkem toho se dá očekávat ještě daleko výraznější nedostatek dopravních kapacit, zvyšování cen a nestabilní zajištění přeprav."

 

 
 
 

Komentáře k článku

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve příhlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@truck-business.cz