Vzniká ANAD  |  Truck & business 1 / 2022  |  Aktuální číslo  |  Truck & Business

     
 

Truck & Business » Aktuální číslo » Truck & business 1 / 2022 » Vzniká ANAD

Vzniká ANAD

 
autobusy

pondělí, 21. března 2022

Asociace nepravidelné autobusové dopravy (ANAD) – tak se jmenuje nová profesní organizace, která bude hájit zájmy majitelů malých autobusových dopravních firem. ANAD teď chce podnikatele sjednotit a zasadit se o nutné změny, které jim umožní bezpečně poskytovat své přepravní služby.

 

Nepravidelní autobusoví dopravci jsou nepostradatelnou součástí hromadné přepravy osob v České republice. Jejich klientem jsou tisíce státních i nestátních organizací, mezi nimi také přibližně 10 tisíc školských zařízení, která navštěvují cca 2 miliony dětí a mladistvých.

V době před pandemií covidu-19 přepravili nepravidelní autobusoví dopravci týdně zhruba 1 milion osob. V důsledku covidové krize a v kombinaci s nerovnými podmínkami odešli řidiči těchto dopravců pracovat k jiným oborům dopravy, které covidová krize téměř nezasáhla (pravidelná přeprava osob, kamionová doprava atp.). V současné chvíli navíc chybějí peníze na údržbu a splácení autobusů zatížených leasingem. Mnoho z nich je tak odstavených ve vozových parcích, kde postupně chátrají.

V druhé polovině prosince 2021 spustila ANAD nábor nových členů. Přes vánoční svátky se přihlásilo přes 140 dopravních firem a další se denně hlásí. Nepravidelná autobusová doprava je poslední větší podnikatelský obor, který dosud neměl svoji profesní organizaci, hájící čistě jeho zájmy. Základním posláním ANAD je postavení nepravidelné autobusové dopravy na roveň pravidelné.

Co žádá ANAD

Srovnání DPH s ostatními obory zabývajícími se hromadnou přepravou osob. V tuto chvíli platí 21 %, zatímco pravidelná doprava jen 10 %.
Sjednocení výše silniční daně s autobusy poskytujícími závazkovou i komerční linkovou dopravu, tedy také její zrušení pro autobusy poskytující nepravidelnou autobusovou dopravu.
Stejná státní podpora pro vybrané přepravované skupiny obyvatel, cestující pravidelnou autobusovou i vlakovou dopravou.
Zavedení povinnosti odvodu obratové daně, resp. DPH pro zahraniční dopravce podnikající na území ČR, kteří v tuto chvíli neplatí nic.

Ilustrační foto redakce

 
 
 

Komentáře k článku

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve příhlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@truck-business.cz