Nástavby šité na míru  |  Truck & business 1 / 2007  |  Aktuální číslo  |  Truck & Business

     
 

Truck & Business » Aktuální číslo » Truck & business 1 / 2007 » Nástavby šité na míru

Nástavby šité na míru

 
image370

Velimská karosárna a slévárna se zabývá kovovýrobou déle než 75 let. Firma byla původně zaměřena na slévárenství. Totalitní pouto svazovalo rodinné firmě ruce. Dnes je tomu jinak. Hlavním provozem firmy KOV Velim je karosárna, v níž vzniklo v...

 

Velimská karosárna a slévárna se zabývá kovovýrobou déle než 75 let. Firma byla původně zaměřena na slévárenství. Totalitní pouto svazovalo rodinné firmě ruce. Dnes je tomu jinak. Hlavním provozem firmy KOV Velim je karosárna, v níž vzniklo v průběhu posledních let mnoho originálních nástaveb, ale i unikátních „přepravníků“, konstruovaných podle přání zákazníka. Těžko bychom hledali nástavbářskou oblast, do níž by firma, kterou vedou potomci zakladatele, nezasáhla.

Hovoříme-li o společnosti KOV Velim, pak musíme začít u kreativity a kvalitního dílenského zpracování výrobků oceněných na mnohých prestižních výstavách. K zajímavým originálům patří kupř. letištní či záchranářská vozidla, ale i soutěžní Lopraisova Tatra a další speciální vozidla, která v průběhu minulých patnácti let opustila montážní halu. Vyjmenovat všechny druhy nástaveb, typy a modely vozidel, na nichž byly nástavby postaveny, by vyčerpalo prostor, který je vyhrazen této prezentaci. A to nehovoříme o spoustě odlitků – z bronzu či hliníkových slitin - z nichž mnohé si objednala pro svoji prototypovou dílnu Škoda Mladá Boleslav.

Pustit se do tak rozdílných produktů a nástaveb, jaké najdeme v katalogu firmy, si žádá nejen nezměrnou tvořivou schopnost, ale i technické zázemí na vysoké úrovni. Málokdo si uvědomí, jak náročné je zvládnout tak rozmanitou technologii, počínaje svařováním přes tvarování za studena, povrchové úpravy práškovými barvami, zpracování plastů a konče jemnou zámečnickou prací. K tomu je třeba s každou zakázkou řešit konstrukční přípravu nástaveb s pevnostními výpočty, kde většinu úkolů řeší ve Velimi za vydatné podpory počítače.

Více si přečtěte v T&B č. 1 / 2007

 
 
 

Komentáře k článku

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve příhlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@truck-business.cz