Volvo Trucks s novým vozidlem Volvo FMX  |  Truck produkt  |  Aktuality  |  Truck & Business

     
 

Truck & Business » Aktuality » Truck produkt » Volvo Trucks s novým vozidlem Volvo FMX

Volvo Trucks s novým vozidlem Volvo FMX

 
volvo-2

čtvrtek, 15. října 2020

Společnost Volvo Trucks nedávno zahájila prodej svého nového vozidla Volvo FMX určeného do náročných podmínek stavebního segmentu. Toto je již třetí verze modelu Volvo FMX a má zcela novou kabinu, vyšší užitečné zatížení a inovativní bezpečnostní prvky. Se zvýšeným zatížením přední nápravy až 20 tun a podvozkem o hmotnosti 38 tun je určeno splnit i ty nejnáročnější úkoly ve velmi drsném terénu. Nové Volvo FMX je navrženo pro budoucí elektrické pohony a je certifikováno pro použití HVO, systetická nafta – získáná hydrogenací rostliných olejů.

 

V roce 2010 představila společnost Volvo Trucks první Volvo FMX - nákladní vozidlo speciálně vyvinuté pro náročné odvětví stavebnictví. Od té doby si díky zavedení mnoha inovativních funkcí vybudovalo reputaci jednoho z nejodolnějších vozidel pro stavebnictví. Nové Volvo FMX je postaveno na zcela nové platformě kabiny, založené na desetiletých zkušenostech společnosti Volvo Trucks z tohoto náročného segmentu.

„Nové Volvo FMX je navrženo tak, aby poskytovalo vynikající kombinaci agility a odolnosti. Kromě robustní konstrukce poskytuje nová kabina se vzpřímenými sloupky A více prostoru a lepší viditelnost. Je také snazší nastupovat a vystupovat, “vysvětluje Helena Alsiö, viceprezidentka pro vývoj produktové řady Volvo FM a FMX ve společnosti Volvo Trucks.

Kontrola trakce s lehkostí

S novým vozidlem Volvo FMX lze snadno přejít z uzávěrky diferenciálu mezi nápravami na plnou uzávěrku diferenciálu a zpět. Jednoduše otočením nového ovladače řízení trakce může řidič sdělit vozidlu, aby před aktivací plné uzávěrky diferenciálu automaticky synchronizovalo rychlost kol. Řidič dostane okamžitou zpětnou vazbu na displeji přístrojové desky a může sledovat uzávěrky diferenciálu v reálném čase.

Přesné řízení bez námahy

Volvo Dynamic Steering, které bylo představeno v roce 2013, je patentovanou technickou inovací, která umožňuje řídit nákladní vozidlo s minimálním úsilím. Kombinuje klasický hydraulický posilovač řízení s elektronicky řízeným elektromotorem vestavěným do skříně řízení.

„Volvo Dynamic Steering je velkým úspěchem a je ideální pro vozidla určená pro stavebnictví. Při nízkých rychlostech činí řízení přesné a bez větší námahy a snižuje únavu paží a ramen řidiče. To znamená vyšší bezpečnost a nižší riziko pracovních úrazů, “říká Helena Alsiö.

Celková hmotnost až 150 tun zvyšuje produktivitu

Nové Volvo FMX představuje nejtěžší přírůstek do řady podvozků Volvo - podvozek s hmotností 38 tun, který umožňuje celkovou hmotnost soupravy (GCW) až 150 tun. Přední odpružení bylo navíc modernizováno tak, aby zvládlo zatížení přední nápravy až 10 tun nebo 20 tun u dvojitých předních náprav ve velmi obtížném terénu. U nákladních vozidel s hnací nebo tlačenou nápravou se zvýšily úhly řízení, což vedlo k lepší manévrovatelnosti a snížení opotřebení pneumatik. Všechna tato vylepšení přispívají k vyšší produktivitě a efektivitě při přepravě ve stavebním segmentu.

Převodovka I-Shift pro vysoká zatížení

Převodovka Volvo I-Shift určená pro stavebnictví umožňuje modelu Volvo FMX zvládnout těžký a kopcovitý terén s vysokou úrovní produktivity a pohodlí řidiče. V roce 2016 představila společnost Volvo Trucks převodovku I-Shift s převodem pro pomalou jízdu cíleně vyvinutou pro dosažení výjiměčné trakce při rozjezdu a pro zvládnutí jízdy velmi nízkou rychostí. Převodovka I-Shift s převodem por pomalou jízdu umožňuje jízdu dokonce i rychlostí 0,5–2 km/h a z klidového stavu rozjede i soupravu s nákladem o hmotnosti 325 tun. Mezi sériově vyráběnými nákladními vozidly s automatickou převodovkou se jedná o jedinečnou schopnost.

Vyšší bezpečnost

Nová kabina nového Volva FMX přichází s řadou vylepšení viditelnosti řidiče, včetně větších oken, snížené linie dveří a nových zpětných zrcátek. Viditelnost lze dále zlepšit přidáním rohové kamery pro spolujezdce, která na 9palcovém bočním displeji poskytuje další extra výhled i po straně vozidla.

Boční displej lze použít ke sledování až osmi kamer, z nichž čtyři poskytují řidiči zobrazení současně, a řidič tak má přehled nejen o vozidle samotném, ale i o jeho nejbližším okolí.

Mezi další funkce zvyšující bezpečnost patří tempomat pro jízdu z kopce, který nastavuje maximální rychlost, aby se zabránilo nežádoucímu zrychlení při jízdě z kopce.

Elektronicky řízený brzdový systém (EBS), který je předpokladem varování před srážkou s funkcí nouzového brzdění a elektronickým stabilizačním systémem, je nyní standardem nového modelu Volvo FMX. Na přání je k dispozici Volvo Dynamic Steering s podporou jízdy v pruhu, podporou stability.

Nový systém rozpoznávání dopravních značek zobrazuje na digitálním displeji dopravní omezení jakými jsou: rychlostní limity od 10 – 100km/h, zákazy předjíždění nákladních vozidel a začátek a konec dálnice. Pro řidiče sloučí jako informativní systém, který napomáhá ke zvýšení bezpečnosti a snížení nehodovosti a přestupkům.

Pro velmi náročné práce např. těžba, nabízí Volvo FMX volitelně ocelový střešní poklop s rukojetí nouzového východu, která odstraňuje celý poklop.

 
 
 

Komentáře k článku

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve příhlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@truck-business.cz