Volvo Trucks a jeho nová převodovka I-Shift DC  |  Truck produkt  |  Aktuality  |  Truck & Business

     
 

Truck & Business » Aktuality » Truck produkt » Volvo Trucks a jeho nová převodovka I-Shift DC

Volvo Trucks a jeho nová převodovka I-Shift DC

 
volvo-2

čtvrtek, 19. června 2014

Společnost Volvo Trucks rozšiřuje svou nabídku o dvouspojkovou převodovku I‑Shift DC – první převodovku se dvěma spojkami pro těžká nákladní vozidla na trhu. Díky možnosti řazení pod zatížením nedochází k přerušení přenosu točivého momentu na kola, a vozidlo tak při přeřazování neztratí rychlost. Pro řidiče to znamená více pohodlí a méně námahy.

 

Převodovka I-Shift DC se skládá ze dvou vstupních hřídelí a dvojité spojky. To znamená, že lze zvolit dva rychlostní stupně současně. O aktuálně zařazeném stupni pak rozhoduje spojka. Převodovka I-Shift DC vychází z klasické převodovky I-Shift, avšak její přední polovina byla přepracována a osazena zbrusu novými díly. „Během jízdy máte pocit, jako byste měli k dispozici dvě převodovky. Jednu rychlost máte zrovna zařazenou díky první z nich a další stupeň už je připraven díky té druhé. Dvojitá spojka navíc dokáže přeřadit bez toho, aby byl přerušen přenos síly na kola. Takto nedojde k poklesu točivého momentu motoru, což má za následek výrazné zlepšení z hlediska komfortu řízení,“ uvedla Astrid Drewsenová, produktová manažerka společnosti Volvo Trucks, která má na starosti hnací ústrojí.

Dostupnost od podzimu 2014

Převodovka I-Shift DC bude dostupná od podzimu 2014 pro model Volvo FH.

Převodovky se dvěma spojkami se již používají v osobních automobilech, ale Volvo Trucks je první výrobce na světě, který podobné řešení nabízí v sériově vyráběných těžkých nákladních vozech. „Ovladatelnost nákladních vozidel se díky této převodovce výrazně zlepší. Čím těžší náklad přepravujete a s čím náročnějšími podmínkami se střetáváte, tím větší užitek budete z dvouspojkové převodovky I-Shift DC mít. Díky možnosti řazení pod zatížením, při kterém nedochází k přerušení přenosu energie, řidič snáze udrží tempo s ostatním provozem, zejména pak v těch nejnáročnějších úsecích. Při řízení se tak bude moci více uvolnit, což přispěje ke zvýšení bezpečnosti jízdy,“ dodala Astrid Drewsenová.

Účinnější řízení a větší pohodlí pro řidiče
Převodovka I-Shift DC je nejúčinnější především v situacích, kdy je nutné často přeřazovat, např. v kopcovitém terénu, na klikatých cestách nebo při jízdě městem s mnoha kruhovými objezdy a světelnými křižovatkami. Velkým přínosem je převodovka I-Shift DC při přepravě živého nebo kapalného nákladu, např. při přepravě zvířat a převozu cisteren, protože změna rychlostních stupňů probíhá takřka nepostřehnutelně, a na náklad tudíž nepůsobí takové síly. A díky účinnému přenosu výkonu ve vlastním dvouspojkovém mechanismu převodovky I-Shift DC se snížilo riziko uvíznutí na kluzkém či nesourodém povrchu, což řidiči ocení například při přepravě dřeva v lesích. Další podstatnou výhodou nové převodovky je zvýšený jízdní komfort. „Plynulé přeřazování se projevuje nejen menší námahou, kterou je nutné vynaložit k řízení, ale také tišším prostředím v kabině,“ podotýká Astrid Drewsenová.

 

 

Napsal: Tisková zpráva

 
 
 

Komentáře k článku

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve příhlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@truck-business.cz