DAF představuje: XF, XG a XG+  |  Truck produkt  |  Aktuality  |  Truck & Business

     
 

Truck & Business » Aktuality » Truck produkt » DAF představuje: XF, XG a XG+

DAF představuje: XF, XG a XG+

 
daf

úterý, 21. září 2021

Od uvedení první generace v roce 1997 prodal DAF 650 000 vozidel řady XF. Různé generace této typové řady získaly ocenění „Mezinárodní nákladní vozidlo roku“. V současné době představuje DAF novou generaci XF a další novinky. Světová premiéra se na sklonku léta konala v malebném přímořském městě Malaga. Byli jsme při tom.

 

XF nové generace
Novinka se vyznačuje zcela novou konstrukcí prodloužené kabiny. Nová generace modelu XF má oproti svému předchůdci nižší základnu budky. V kombinaci s velkým a nízko položeným čelním sklem nabízí řidiči vynikající výhled. Velká pozornost je nejen u řady XF, ale i u větších sourozenců věnována bezpečnosti. Uveďme namátkou jen elektronickou parkovací brzdu či nízkorychlostní brzdu přípojného vozidla.

Novinky: řady XG a XG+
Kromě řady XF představuje společnost DAF typy XG a XG+. Vedle předního prodlouženého dílu jsou oba vlajkové modely vybaveny prodlouženou zadní částí, což zajišťuje optimální prostor pro práci, pobyt a spánek. Základna kabiny XG a XG+ je o 125 mm vyšší než u modelu XF nové generace.

Atraktivní design
Vzhled nové generace XF, XG a XG+ se vyznačuje přívětivým designem s charakteristickým zužujícím se tvarem budky. Drobné vnější retuše přispěly ke zlepšení aerodynamiky a zvýšení bezpečnosti pro zranitelné účastníky silničního provozu.

Klíčovým vnějším znakem jsou stylové LED světlomety s integrovanými natáčecím osvětlením do zatáček. Konstrukční a technologické zásahy přispěly jak ke zlepšení aerodynamiky (spotřeba paliva poklesla až o 10 %), tak i ke snížení vlastní hmotnosti. Noví majitelé přivítají zkrácení servisních intervalů (jednou ročně, 200 000 km).

Při velmi tiché příjemné jízdě jsme u všech modelů příznivě hodnotili druhé boční okno ve dveřích, sklopné sedadlo spolujezdce a v neposlední řadě moderní kamerové systémy DAF Digital Vision a DAF Corner View.

Konstruktéři nezapomněli ani na zesílení prvků pasivní bezpečnosti. Uveďme alespoň robustní konstrukci budky s integrovanými nárazovými zónami či programovaný systém posunutí kabiny (ProCaDis).

Nové modely XF, XG a XG+ jsou vybaveny velkým čelním sklem (2,3 m2) s velmi nízkým posazením. Komfort řidiče je dovršen atraktivním centrálním 12palcovým displejem pro všechny informace související s vozidlem a volitelnou 10palcovou dotykovou obrazovkou pro navigační a informačně-zábavní systém DAF.

Nejdůležitější tlačítka jsou přehledně umístěna na přístrojové desce a na nově navrženém volantu. Design je plně v souladu s filozofií společnosti DAF „Ruce na volantu, oči na silnici“.

Pohled do budoucnosti
Nová generace modelů XF, XG a XG+ je odpovědí společnosti DAF na reálný vývoj ekologicky přijatelné nákladní dopravy v blízké i vzdálenější budoucnosti. Dnes nabízí kompletní řadu vozidel pro dálkovou přepravu. Nová generace od značky DAF je plně připravena pro budoucí nosiče energie, jako jsou akumulátory a vodík, a budoucí hnací soustavy včetně elektropohonů, plug-in hybridů, palivových článků a spalovacích motorů na vodík. Vznětové motory vozidel DAF jsou ekologicky šetrné a účinné a jsou připraveny pro nejnovější generace biopaliv včetně směsí GTL (Gas-to-Liquid neboli plyn-kapalina) a HVO (hydrogenované rostlinné oleje) a pro obnovitelná e-paliva, která umožní další snižování uhlíkové stopy silniční dopravy.

DAF zahájí sériovou výrobu tahačů (4x2 a 6x2) a podvozků zcela nové generace vozidel XF, XG a XG+ v posledním čtvrtletí letošního roku.

Vlastislav Tůma, Malaga
Foto autor a DAF

 
 
 

Komentáře k článku

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve příhlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@truck-business.cz