Bridgestone: jak správně servisovat nákladní pneumatiky  |  Truck produkt  |  Aktuality  |  Truck & Business

     
 

Truck & Business » Aktuality » Truck produkt » Bridgestone: jak správně servisovat nákladní pneumatiky

Bridgestone: jak správně servisovat nákladní pneumatiky

 
bridgestone

neděle, 18. května 2014

V oboru nákladní dopravy hraje hlavní roli dochvilnost, spolehlivost a cena. Přestože to není možná na první pohled zjevné, tvoří pneumatiky pro nákladní vozidla pouze 4 % celkových nákladů na vozový park, ale zároveň patří mezi významné faktory, které ovlivňují jak rychlost a spolehlivost dopravy, tak i výši provozních nákladů.

 

Podceňování pravidelné péče o pneumatiky může vést k oslabení konkurenceschopnosti. Například jízda s podhuštěnými pneumatikami o pouhých 20 % zkrátí jejich životnost na 75 % a zvýší spotřebu paliva o cca 5 %. K lepším hospodářským výsledkům pomůže dopravcům protektorace použitých pneumatik. Náklady na kilometr jsou u protektorů Bandag v průměru o 30 % nižší než u nových pneumatik pro nákladní vozidla. Bridgestone proto nabízí dopravcům širokou škálu prémiových produktů nejvyšší kvality pro všechny druhy vozidel a aplikací, a to včetně komplexních zákaznických služeb a poradenství. Podle odborníků značky Bridgestone sníží dopravcům provozní náklady na minimum dodržování následujících pěti pilířů správného výběru a servisu pneumatik pro nákladní vozidla:

1. Výběr pneumatik

Ať se jedná o dálkovou, regionální nebo městskou dopravu, terénní nebo zimní provoz, Bridgestone nabízí zákazníkům specializované nákladní pneumatiky pro jakékoli provozní podmínky. Kromě toho je nabídka nákladních pneumatik Bridgestone rozdělena podle pozice na vozidle, pro kterou jsou koncipovány, a to na vodící, záběrové, návěsové nebo univerzální pneumatiky. Provozovatelům vozových parků se doporučuje zaměřit svou pozornost také na nákladovou stránku, kterou ovlivňuje například valivý odpor, s nímž souvisí spotřeba paliva. Rozhodujícím faktorem pro výběr by neměla být pouze pořizovací cena pneumatiky, nýbrž celkové náklady vztažené k počtu ujetých kilometrů.

2. Péče o pneumatiky

I kvalitní pneumatiky vyžadují péči a šetrné zacházení, mají-li provozovateli vozového parku přinášet maximum užitku. Předpokladem pro minimalizaci nákladů je maximalizace životnosti, resp. kilometrového výkonu pneumatiky. To zajistí především pravidelné kontroly tlaku vzduchu a stavu pneumatik. Oba faktory jsou klíčové nejen z hlediska životnosti pneumatik a hospodárnosti provozu, ale i pro bezpečnost jízdy, což je další důležitý aspekt, který významně přispívá k minimalizaci nákladů a prosperitě dopravce.

3. Péče o vozidlo

Dalším faktorem, který ovlivňuje opotřebení pneumatik a hospodárnost, je technický stav vozidla. Například jízda s opotřebovanými tlumiči a nesprávnou geometrií náprav zkracuje životnost pneumatik nerovnoměrným, resp. nadměrným opotřebením dezénu. Špatně udržované vozidlo představuje kromě toho ohrožení bezpečnosti silničního provozu, což s sebou nese další riziko značných nečekaných výdajů a ztrát. Odborníci společnosti Bridgestone doporučují pravidelně kontrolovat správné seřízení geometrie náprav včetně správného vyvážení kol i u nových nebo zánovních vozidel, přičemž pozornosti techniků by neměl ujít ani stav ráfků.

4. Správa pneumatik

Správa pneumatik celého vozového parku je velmi komplexní činností. Praxe ukazuje, že se vyplácí svěřit ji do rukou skutečných profesionálů. Pneuservisy specializované na nákladní pneumatiky dodají nejen kvalitní nové či protektorované pneumatiky, ale zajistí i pravidelný monitoring, servis v místě dopravce a reporting. Cílem je minimalizovat riziko vzniku prostoje nákladního vozidla z důvodu defektu pneumatiky během přepravy. Bridgestone navíc svým zákazníkům poskytuje nepřetržitý havarijní servis v případě defektu, a to na území celé Evropy

5. Prodloužená životnost pneumatik

Opotřebované nákladní pneumatiky nemusí být zdaleka určeny pouze k odpisu a následné ekologické likvidaci. Řešením je protektorace kostry použité pneumatiky kvalitními značkovými protektory Bandag. Dopravce tak získá pneumatiku, jejíž výkony a provozní vlastnosti snesou srovnání s novou pneumatikou. A to vše za cca 70 % nákladů. I v tomto případě je vhodné svěřit správu ojetých pneumatik (koster) a následnou protektoraci spolehlivému dodavateli nákladních pneumatik.

 

Napsal: Tisková zpráva

 
bridgestone
 
 
 
 
 

Komentáře k článku

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve příhlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@truck-business.cz