EASTLOG 2020 přes obtížné podmínky uspěl  |  Truck manažer  |  Aktuality  |  Truck & Business

     
 

Truck & Business » Aktuality » Truck manažer » EASTLOG 2020 přes obtížné podmínky uspěl

EASTLOG 2020 přes obtížné podmínky uspěl

 
veletrhy

středa, 23. září 2020

Největší logistická událost roku, kongres EASTLOG, se za rozsáhlých bezpečnostních opatření (měření teploty u vstupu, roušky, rozestupy v sálech, dezinfekce) konala 17. září v moderních prostorách O2 Universum v Praze. EASTLOG byl první velkou akcí v tomto prostoru uspořádanou po uvolnění restrikcí na organizaci společenských událostí. Akce se i přes aktuální situaci související s koronavirem zúčastnilo 318 logistických profesionálů. Hlavním tématem kongresu byla Decelerace. Původně jím měla být „akcelerace“, ale došlo mnohdy ke zpomalení ekonomiky a logistiky, k zastavení výrob, což se na logistice podepsalo. Začíná se zrychlovat. EASTLOG ukázal cestu, jak efektivně zrychlit, ale přitom být připraven na situaci, v níž by bylo nutné opět zpomalit nebo zastavit. Jakých chyb se vyvarovat, jak a co se vyplatí inovovat, na co zaměřit krizový management logistiky? Nejen na tyto otázky kongres přinesl odpovědi.

 

Letošní EASTLOG v číslech: 101 speed-datingových setkání BizLOG, 50 partnerů, 45 inspirativních řečníků, 7 šikovných moderátorů, 6 programových částí, 4 panelové diskuze, 3 ocenění „Inovace roku“, 2 ocenění „Fachman roku“ a 1 neopakovatelný zážitek.

Ocenění nejlepší inovací a osobností v logistice

Na kongresu EASTLOG byly vyhlášeny nejlepší logistické inovace, což je prestižní oborové ocenění, které je standardně udělováno na konferenci LOG-IN. Ta se letos kvůli situaci s koronavirem nekoná samostatně, ale součástí EASTLOGu byla workshopová sekce LOG-IN a Galavečer logistických inovací, který moderoval Tomáš Matonoha.

V kategorii Inovace v logistických realitách díky hlasování veřejnosti zvítězil projekt „Vodní hospodářství průmyslové nemovitosti v Týništi nad Orlicí“ společnosti Demaco. Ocenění LOG-IN za Projektovou inovaci si odnesl projekt Hybridní fotovoltaický systém s bateriemi a kogenerací od ADLER Czech. V kategorii Technická a technologická inovace roku ocenění LOG-IN obdržela společnost Gebrüder Weiss, která zvítězila díky projektu ETA (Estimated Time of Arrival). Byly také uděleny hned dvě ocenění Fachman roku. V této kategorii díky shodnému počtu hlasů členů Klubu logistických manažerů zvítězili Marek Prach, ředitel pro distribuci a plánování společnosti Plzeňský Prazdroj, a Pavel Sovička, managing director společnosti Panattoni Czech Republic Development.

Hlavními řečníky Sean Culey a Tomáš Sedláček

Velmi zajímavý byl program kongresu, který byl doslova nabitý logistickými osobnostmi. Letošními hlavními speakery se stali světoznámí ekonomové Sean Culey a Tomáš Sedláček, který řekl, že i krize přináší řadu pozitivních věcí. Podíval se na aktuální situaci z pohledu ekonomiky a filozofie. A základní sdělení je, že situace z hlediska šíření viru sice není dobrá, na druhou stranu lze krizi vnímat jako příležitost k dalšímu rozvoji. Krize například významně urychlila digitalizaci. „Byznys se přesouvá z hmotného světa, svět se odhmotňuje. Teď ochutnáváme budoucnost, osobní setkávání bude v budoucnu možné, ale bude to asi takový luxus, jako ježdění na koni. Před sto lety jsme jezdili na koni skoro všichni, koně jsme používali na dopravu nás z bodu A do bodu B. Dnes, když člověk chce dostat koně z bodu A do bodu B, tak ho veze autem,“ řekl Tomáš Sedláček. Realita půjde podle Sedláčka stejnou cestou jako koně. A další benefity krize: produktivita šla nahoru. Odpadly zbytečně dlouhé schůzky u kafe, odpadlo cestování.

Na EASTLOGu zaznělo: koronakrize má své vítěze i poražené

V programu nechyběly zajímavé přednášky, panelové diskuze a odpolední tematicky zaměřené workshopové sekce AUTOLOG, RETAILOG, E-SHOPLOG a LOG-IN. „Aktuální situace nahrává trendu automatizace a robotizace,“ řekl na kongresu David Čepek z Linde Material Handling Česká republika. „Dnes zavádíme logistiku logistiky. Logistika existuje, ale musí se upravit do nynějších podmínek, což souvisí s krizovým managementem. Nejde o krizi, ale o narovnání procesů. Můžeme dosáhnout řady úspor. Když lidé dělají doma, ušetří se na různých věcech, včetně kávy. Model home office je i ekologičtější,“ podotkla prezidentka Klubu logistických manažerů Miroslava Jechoux. Koronakrize má své vítěze i poražené. „Vítězi jsou všichni, kdo mají něco společného se sektorem ecommerce. Prohrávající jsou dopravci, zvláště ti, kteří jsou navázáni na automotive. Očekávám vlnu bankrotů v rámci celé Evropy. Dostáváme nabídky na koupi různých společností. Doporučuji dopravcům být zaměřen na více segmentů,“ řekl Daniel Knaisl (Geis). A jak vidí budoucí vývoj logistických toků? „Zvýší se tlak na ceny, které se v posledních letech narovnávaly. Dnes probíhají více tendry s cílem ušetřit peníze,“ uvádí Daniel Knaisl. David Čepek dodal: „Tato doba si vyžádala zvýšení skladových zásob. Proto jsme i my navyšovali skladové zásoby v tom nejkrizovějším období. Bylo nutné toto opatření udělat rychle, aby to nemělo vliv na rychlost servisu.“ Hovořilo se i o dalších opatřeních z hlediska managementu. Zazněla spousta konkrétních rad pro zvýšení efektivity logistiky i samotných firemních provozů. Plno zkušeností z praxe.

Aktuální krize má nějaký vývoj, nicméně závěrečné slovo Tomáše Sedláčka bylo pozitivní: „Za rok bude česká ekonomika v dobré kondici.“ Podrobný report z kongresu EASTLOG vyjde jako příloha příštího vydání časopisu Systémy Logistiky.

Letošní EASTLOG byl skvělou příležitostí pro inspiraci pro logistické provozy a výbornou možností k networkingu. Součástí kongresu byla sekce BiZLOG, který byl tradičně prostorem pro předem domluvené B2B schůzky. Akce byla zakončena slavnostním galavečerem, na kterém nechyběla spousta zábavy, také dobré jídlo a pití. Letos se kvůli pandemii nekonal SEELOG, tedy návštěvy logistických provozů v rámci druhého konferenčního dne.

Nestihli jste letošní ročník? Už teď si zapište do diářů termín kongresu EASTLOG 2021: uskuteční se v 13. – 14. května 2021 v O2 Universum.

 
 

Související články

 

Komentáře k článku

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve příhlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@truck-business.cz